"Klinika za infektivne bolesti je već puna, a evo polako punimo i staru pulmologiju i nadamo se da će uskoro biti završena i stara hirurgija za masovni priliv pacijenata," kaže generalni direktor UKC RS Vlado Đajić za Mondo.
Đajić je još jednom apelovao na građane da se pridržavаju mjera jer su zdravstveni radnici premoreni, ali i ljuti zbog neodgovornog ponašanja.
„Kadra imamo, a puna nam je Klinika za infektivne bolesti, polako punimo staru pulmologiju. Nadamo se da ćemo staru hirurgiju završiti što prije. Kada su u pitanju drugi pacijenti koji nisu oboljeli od koronavirusa kapaciteta za njih ima dovoljno, svi dobijaju adekvatnu zdravstvenu zaštitu, svi su zbrinuti“, istakao je Đajić.
Đajić ističe da će problem nastati ako budemo imali na hiljade oboljelih dnevno, te ako broj zaraženih bude još masovniji od postojećeg.
„Ovo što je do nas mi smo to uradili i planiramo uraditi, ali će biti problem ako bude baš masovno i na hiljade oboljelih, onda to nijedan sistem ne može zbrinuti. U ovom trenutku je veoma bitno reći da lijek za ovaj virus ne postoji i najbolji lijek je prevencija. Najbitnije je da ljudi ne ulaze u zatvorene prostore i da se drži distanca, ali u zatvorenom je i distanca uzaludna ako ne nosimo maske jer virus kruži vazduhom i u prostoru koji nije prozračan i koji nije otvoren brzo dolazi do inficiranja svih osoba u prostoriji,“ upozorio je Đajić.
Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.baĐajić, između ostalog, ističe pohvale Svjetske zdravstvene organizacije za UKC RS koji je već napravio i "plan B, C i D," napravljeni su i protokoli kao i strategija za masovniji priliv pacijenata tako da spremno dočekuju ovu situaciju.
„Kovid bolnica na mjestu stare hirurgije bi trebala biti gotova do prvog decembra. Sve investicije koje smo uradili smo i željeli, a ovo je jedina investicija koju nismo željeli, koja nam je nametnuta, ali jednostavno trebaće nam kapacitet za masovniji priliv pacijenata,“ rekao je Đajić.
Dodao je da raspolažu malim sredstvima za renoviranje tolikog prostora - potrebno da sa milion i 300.000 KM renovira 5.500 metara kvadratnih.
„To je 200 i nešto maraka po kvadratu. Za te ne pare se ne može renovirati dobar stan, a kamoli onako trula bolnica gdje smo morali potrgati sve odvodne instalacije, kanalizacije, dovod vode, kiseonika pločica. Ogroman problem, ogromna sredstva, a sa malo para. Kada to završtimo imamo problem da to opremimo namještajem, aparatima za pacijente,“ izjavio je Đajić.
Prema procjeni, za rad u "kovid bolnici" na mjestu stare hirurgije, neophodno je 600 - 700 zdravstvenih radnika i biće potrebno dio kadrova sa UKC-a RS premjestiti na tu lokaciju.
''Novinari vide samo negativne stvari''
Đajić je u razgovoru prokomentarisao i da su "zdravstveni radnici ljuti jer novinari najčešće pišu negativne stvari o UKC RS, a niko ne vidi njihovu patnju, muku i žrtvu, gdje ugrožavaju svoje zdravlje i zdravlje svojih porodica."