Situacija sa koronavirusom nije omela žene koje su udružene u borbi protiv karcinoma dojke da hrabro nastave sa mamografskim pregledima u gradovima RS, ali skreću pažnju da su u bolnicama skoro zaustavljeni skrininzi i preventivni pregledi, a da bolest ne čeka...
Savez žena oboljelih od raka dojke danas je na Trgu Krajine u centru Banjaluke obilježio dan "roza mašnice" (Dan borbe protiv karcinoma dojke).
Suzana Kekić, predsjednica ''Iskre'', Saveza žena oboljelih od raka dojke, rekla je da na godišnjem nivou u Republici Srpskoj 500 - 600 žena oboli od karcinoma dojke, a da udruženje današnjom akcijom pokušava da podigne svijest o preventivnim pregledima da bi se bolest otkrila na vrijeme.
"Rano otkriven karcinom je 90 odsto izlječiv," napomenula je Kekićeva.
Upozorila je da zbog postojećeg straha od korona virusa i uvedenih mjera situacija sa preventivnim pregledima nije najsjajnija što uzrokuje bojazan od toga šta će biti kasnije.
''Stali su nam skrininzi i preventivni pregledi. Jedino ako se sama žena javi i ode, dalje se obavlja pregled... Samo, svi sad izbjegavaju (pregled) u vrijeme korone i bojimo se, poslije svega ovoga kad 'stane korona', da će biti porast što se tiče ostalih bolesti."
Epidemiloška situacija koja je obilježila ovu godinu i kojoj ne vidimo kraj nije spriječila ''Iskru'' u redovnim akcijama.
''Danas dijelimo brošure u kojima je opisan način samopregleda dojke. U TC Delta organizovan je humanitarni ultra-bazar, gdje prikupljamo sredstva za rad 'Iskre' jer se mi finansiramo samo donacijama, nemamo stalno obezbjeđena sredstva. Krajem avgusta smo odradili 250 besplatnih mamografskih pregleda u Kotor Varošu, 13. i 14. oktobra smo uradili 104 pregleda u Tesliću, tako da pored korone, uz sve moguće mjere i dalje radimo jer bolest ne čeka da korona prođe," kaže Suzana Kekić.
U ''Iskri'' upozoravaju da je sve manje granica u godinama među onima koje karcinom napada.
"Sve je mlađa populacija. U udruženju imamo članica koje su sa 23-24 godine operisale karcinom. Ide se s tim da se samopregled počne vršiti od puberteta, a prva mamografija poslije 40. godine. Između, do te godine treba da se radi preventivni ultrazvuk. Međutim, više nema granica, sve mlađe osobe oboljevaju," kaže Kekićeva.
Oktobar je mjesec koji je posvećen borbi protiv raka dojke, a cilj je usmjeriti pažnju na ranu detekciju oboljenja, njegov tretman kao i humanu i kvalitetnu njegu oboljelih. Rak dojke je vodeća zloćudna bolest žena i nažalost u stalnom je porastu.
Dom zdravlja u Banjaluci organizovao je prošlog vikenda besplatne preventivne mamografske preglede za žene sa područja grada.
Današnjem skupu je prisustvovala i načelnik Klinike za onkologiju Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske Zdenka Gojković.