• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Pitanje granica na Zapadnom Balkanu je zatvoreno"

Autor Dušan Volaš

Portparol Evropske komisije Erik Mamer kaže da je stav EU o ideji promjene granica u regionu Zapadnog Balkana jasan i da nije potrebna promjena granice.

 Evropska komisija pitanje granica Balkan Izvor: Printscreen/Google maps

Zvaničnici Evropske unije smatraju da je tema granica na Zapadnom Balkanu “zatvoreno pitanje”.

“Stav EU oko ovog pitanja je poznat. Mi smo apsolutno protiv bilo kakve promjene granica. Ovo je nešto što možemo jednom zauvijek zatvoriti”, rekao je Mamer.

On je ove navode iznio nakon što je upitan oko takozvanog “Janšinog non-pejpera”, oko kojih su ranije u toku aprila javljali regionalni mediji, prema kojima je slovenački premijer Janez Janša poslao dokument u sjedište EU, tvrdeći da dezintegracija bivše Jugoslavije nije okončana.

Portparol EK je ponovio da “nikad niko nije video taj non-pejper” u evropskim institucijama, niti postoje takve ideje na evropskom nivou.

“Za sva moguća dokumenta koji su stigli ili koji će pristići – naša pozicija oko ovog pitanja (izmjene granica) je krajnje jasna”, poručio je Mamer, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Prema navodima regionalnih medija, "Janšin non pejper" navodno govori o prekrajanju granice Srbije i Kosova, te se predviđa mogućnost otcjepljenja Republike Srpske, pripajanje dijelova Crne Gore i Sjeverne Makedonije sa albanskom većinom Albaniji, te priključenje dijela BiH, zapadne Hercegovine, Hrvatskoj.

Evropski zvaničnici su u startu negirali postojanje dokumenta.

Njemačka vlada je odbacila ideju promjena granica po etničkim linijama na Zapadnom Balkanu.

“Takve promjene granica bi vrlo vjerovatno povećale nestabilnost u regionu i izazvale nove krize. Njemačka vlada stoga ne smatra takve rasprave svrsihodnim”, navodi se u odgovoru koji je jedan portparol njemačkog ministrastva inostranih poslova pismeno dostavio za RSE.

Njemački šef diplomatije Hajko Mas, koji je iznenada prošle nedelje posjetio Prištinu i Beograd, takođe je ocijenio da se radi o “opasnoj i nerealnoj ideji”.

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE