Na samitu EU u Briselu danas će biti usvoje Strateški kompas, dokument koji su zajedno sačinile zemlje Evropske unije.
Dokument je odobren na zajedničkom sastanku ministara spoljnih poslova i obrane EU u Briselu 21. marta.
Strateški kompas se mahom tiče odbrambeno-bezbjednosnih interesa EU i mjera koje bi trebalo da budu preduzete u iduće tri godine kako bi se Evropu učinila jačom i nezavisnijom, kako navodi "Dojče vele".
Međutim dokument na 40 stranica ne tiče se samo EU već i drugih zemalja i dijelova svijeta, pa tako i našeg regiona.
Situacija BiH i odnosi Beograda i Prištine takođe su u ovom dokumentu, najviše pažnje u BiH i regiji izaziva činjenica da je u Strateškom kompasu navedena i konstitutivnost naroda u Bosni i Hercegovini.
"Jutarnji list" piše da Hrvatska smatra velikim uspjehom što je konstitutivnost upisana u tekstu ovog dokumenta, a Zagreb to pripisuje naporima premijera Andreja Plenkovića, navodeći da to prije "nije bilo lako ugurati u službene dokumente Evropske unije i NATO-a".
Takođe, u skladu sa utvrđenom politikom, podržava se jedinstvo i teritorijalni integritet BiH.
U dokumentu se navodi da se stabilnost i sigurnost ovog dijela Balkana još uvijek "ne smiju podrazumijevati same po sebi", pogotovo zbog pojačanog spoljnog uplitanja, putem kampanja dezinformacija kao i zbog mogućeg prelijevanja trenutne krize na istoku Evrope.
"U tom smislu od posebnog je interesa da se podrži suverenitet, jedinstvo i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, zasnovani na načelu jednakosti i nediskriminacije svih građana i konstitutivnih naroda, kako je zacrtano u Ustavu Bosne i Hercegovine, kao i proces reformi na europskom putu", navodi se u dijelu dokumenta u kojem se kao bezbjednosni izazov za EU spominje i područje Zapadnog Balkana.
U istom dijelu se spominje i dijalog između Beograda i Prištine kojem posreduje EU.
Dio zemalja EU protiv koncepta konstitutivnosti
Nakon Njemačke, Belgija i Luksemburg su se pridružile listi zemalja koje smatraju da je koncept konstitutivnosti diskriminatorski i izražavaju žaljenje zbog njegovog uvođenja u Strateški kompas.
"Holandija, Belgija i Luksemburg pozdravljaju usvajanje Strateškog kompasa za bezbjednost i odbranu. Holandija, Belgija i Luksemburg žale zbog činjenice da su u tekst dodati amandmani koji se referišu na diskriminatorski koncept konstitutivnih naroda", navodi se u saopštenju, prenosi Kliks.
Iz ovih država smatraju da ne smiju biti "preduzeti legislativni ili politički koraci koji bi otežali implementaciju presuda Sejdić - Finci i drugih presuda Evropskog suda za ljudska prava ili bi produbili etničku podijelu".
Stav Holandije je zvanično podržala i Njemačka te pozvala političke faktore u BiH da se posvete eliminaciji diskriminacije i osiguravanju integriteta i poštenja izbora.
Lideri EU 27 sastaće se danas na redovnom martovskom samitu u Briselu.
Tokom dvodnevnog samita fokus lidera EU biće na primeni i konsolidaciji postojećih sankcija, uvedenih zbog, kako u Briselu ocjenjuju, nelegalne i ničim izazvane ruske invazije na Ukrajinu, ali se neće razmatrati i novi, peti paket sankcija.
Očekuje se da će se razgovorati o efektima dosadašnjih sankcija i o načinima da se kontroliše zaobilažanje sankcija preko trećih zemalja.
Lideri EU bi, u okviru razgovora o Rusiji i ukrajinskoj krizi, trebalo da razmotre i nuklearne prijetnje, pomoć milionima izbeglih iz Ukrajine, a razgovorima tokom prvog dana samita će se priključiti i lično američki predsjednik Džozef Bajden, kao i predsjednik Ukrajine Volodomir Zelenski, putem video linka.