Član Predsjedništva BiH Željko Komšić naveo je, povodom 9. maja - Dana pobjede nad fašizmom, da je "Armija BiH" antifašistički pokret, a da su "zlatni ljiljani" branili BiH od "agresije i rehabilitovanog fašizma".
"BiH i njeni građani kao malo koji drugi mogu biti ponosni na svoja dva generacijska i antifašistička pokreta. Na Narodonooslobodički pokret i na Armiju RBiH koji su našoj državi prvo podarili državnost, a zatim suverenost i nezavisnost", naveo je Komšić.
On tvrdi da je "Armija BiH" od 1992. do 1995. godine "uspjela da odbrani i vrijednosti antifašizma" i da se "ne može izjednačavati" sa onima "koji su nastojali da unište BiH".
Komšić je naveo da je "Armija BiH", čiji je pripadnik bio, borila za "život u miru i slozi".
Dodik: Podvale Komšića
Nazvati tzv. Armiju BiH i "zlatne ljiljane" antifašističkim pokretom, kako to čini Željko Komšić, nije samo istorijski revizionizam, već i bezobrazluk nedovršenog čovjeka koji se ovim nastupom sprema za još jednu izbornu krađu mjesta koje mu ne pripada, a koje je u tri mandata već krao, izjavio je Srni srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.
Dodik je rekao da bi Komšić danas da prisvoji antifašistički pokret iz Drugog svjetskog rata čiji su nosioci bili Srbi, jer takav pokret u BiH nisu imali drugi narodi.
"Narod kome se on danas obraća uglavnom je bio regrutovan u Handžar diviziji koja je bila fašistička formacija u BiH sve do kraja rata kada su se priklonili pobjednicima. Uz tu istorijsku krađu, Komšić bi još da podvali da je tzv. Armija BiH bila antifašistička vojna organizacija koja se borila protiv fašista, čime je dva konstitutivna naroda u BiH označio fašistima", izjavio je Dodik.
Izvor: Mondo - Slaven PetkovićOn je naglasio "da su tzv. Armija BiH i "zlatni ljiljani" bili nastavak profašističkih snaga iz Drugog svjetskog rata koje su sarađivale sa nacističkom NJemačkom i tzv. Nezavisnom državom Hrvatskom u kojoj je pobijeno više stotina hiljada Srba".
"To je ista ona armija koja je u FBiH organizovala na stotine logora za Srbe od kojih je jedan 'Silos', koji je funkcionisao i nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma. Da se Srbi nisu organizovali u Vojsku Republike Srpske sudbina srpskog naroda bila bi ista kao u Drugom svjetskom ratu. I nismo se organizovali na Komšićevoj zemlji, već na svojoj, braneći svoje kuće, svoja imanja i svoju nejač", ukazao je Dodik.