• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vlada RS o kleveti, ugledu i časti: Iznošenje neistina, ličnih i porodičnih prilika, prevazišlo normu prihvatljivog

Autor Brankica Spasenić

Ministarstvo pravde RS objavilo je na svojoj stranici sporni Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS, a u kojem je predviđena nova glava krivičnih djela povrede ugleda i časti, te kleveta propisana kao krivično djelo.

 Kleveta u krivičnom zakonu RS detalji Izvor: Slaven Petković, mondo.ba

Ovim zakonskim izmjenama značajno su pooštrene novčane kazne za ova krivična djela, koja dostižu i do 120.000 KM.

U obrazloženju predloženih zakonskih rješenja, Vlada RS navodi da je Ustavom RS propisano da su ljudsko dostojanstvo, tjelesni i duhovni integritet, čovjekova privatnost, lični i porodični život nepovredivi, te da u tom smislu svako ima pravo tražiti da se to poštuje i da se ne omalovažava.

Možda će vas zanimati

"Iznošenje neistina, ličnih i porodičnih prilika, izlaganje poruzi određenih kategorija lica je prevazišlo svaku normu društveno prihvatljivog ponašanja i na svaki način obezvrijedilo ljudsko dostojanstvo, tjelesni i duhovni integritet, čovjekovu privatnost, kao i lični i porodični život. U tom smislu, ovim zakonom propisuju se krivična djela protiv časti i ugleda i to krivična djela uvreda, kleveta, iznošenje ličnih i porodičnih prilika, javno izlaganje poruzi zbog pripadnosti određenoj rasi, vjeri ili nacionalnosti, kao i isključenje protivpravnosti kod krivičnih djela protiv časti i ugleda i gonjenje za ova krivična djela", stoji u obrazloženju.

Dodaje se i da krivično zakonodavstvo zemalja u okruženju, ali i u Evropskoj uniji, propisuje krivična djela protiv časti i ugleda.

Što se tiče krivičnog djela uvreda, propisano je da ko uvrijedi drugoga, kazniće se novčanom kaznom od 5.000 КM do 20.000 КM.

"Ako je djelo učinjeno putem štampe, radija, televizije ili drugih sredstava javnog informisanja ili na javnom skupu ili na drugi način, zbog čega je uvreda postala pristupačna većem broju lica, kazniće se novčanom kaznom od 10.000 КM do 50.000 КM", stoji u nacrtu zakona.

Kod krivičnog djela kleveta, propisano je da "ko o drugom iznosi ili pronosi nešto neistinito što može škoditi njegovoj časti ili ugledu, znajući da je to neistina, kazniće se novčanom kaznom od 8.000 КM do 30.000 КM".

Ako je ovo djelo učinjeno putem medija ili društvenih mreža, na javnom skupu i sl., kazniće se novčanom kaznom od 15.000 КM do 80.000 КM, a ako je dovelo do "teških posljedica za oštećenog", kazna je od 20.000 КM do 100.000 КM.

Što se tiče krivičnog djela "iznošenje ličnih i porodičnih prilika", navodi se da će se onaj ko iznosi ili pronosi štogod iz ličnog ili porodičnog života nekog lica što može škoditi njegovoj časti ili ugledu, kazniti novčanom kaznom od 10.000 КM do 40.000 КM.

Kao i kod prethodnih djela, ako je učinjeno putem medija, društvenih mreža ili na skupu, kazna je od 20.000 КM do 100.000 КM, a ako je dovelo ili moglo dovesti do teških posljedica za oštećenog, učinilac će se kazniti novčanom kaznom od 25.000 КM do 120.000 КM.

Nadalje, ko javno izloži poruzi ili preziru lice ili grupu zbog pripadnosti određeno rasi, boji kože, vjeri, nacionalnosti ili zbog etničkog porijekla, seksualnog opredjeljenja ili rodnog identiteta, kazniće se novčanom kaznom od 20.000 КM do 100.000 КM.

Što se tiče isključenje protivpravnosti kod krivičnih djela protiv časti i ugleda, navedeno je sljedeće:

"Nema krivičnog djela ako se radi o uvredljivom izražavanju ili iznošenju nečeg neistinitog u naučnom, stručnom, književnom ili umjetničkom djelu, u vršenju dužnosti propisane zakonom, novinarskog poziva, političke ili druge javne ili društvene djelatnosti ili odbrani nekog prava, ako iz načina izražavanja ili iz drugih okolnosti proizlazi da to nije učinjeno u namjeri omalovažavanja, ili ako lice dokaže istinitost svog tvrđenja, ili da je imalo osnovanog razloga da povjeruje u istinitost onoga što je iznosilo ili pronosilo", navedeno je u spornom Nacrtu zakona.

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

defacto

Sve ono što defakto koriste zapadni mediji u obojnenim revolucijama, propaganda, laži, klevete, lokalni analitičari koji čitaju napisano im itd. Zato ti isti mediji i prave pobunu, ko se profesionalno bavi novinarstvo zašto bi mu smetale kažnjavanje laži i klevete

MONDO REPORTAŽE