Holandski Šel će da pretraži cjelokupni prostor FBiH kako bi provjerio da li se nalaze tamo zalihe nafte koji bi vrijedilo eksploatisati.
"Naš zahtjev Šelu je da se praktično svaki milimetar FBiH istraži. Radi se o 26.000 kilometara teritorija koji će biti istraženi na temelju dokumentacije rađene od 1970. do 1990. godine", prenijela je agencija Hina izjavu ministra energetike, rudarstva i industrije Erdala Trhulja za sarajevsko "Oslobođenje".
Vlada Federacije BiH donijela je ove sedmice odluku o sklapanju ugovora s holandskim naftnim gigantom o istraživanju terena čiji je cilj da provjeri nalaze o zalihama nafte dobijene prije nekoliko
decenija.
Tim preliminarnim nalazima je utvrđeno kako, na primjer, na širem području Tuzle postoje četiri lokacije na kojima ima nafte i to na dubini od 1.000 do 1.300 metara.
Izvjesno je da se ne radi o velikim zalihama nafte, ali u federalnoj vladi smatraju da vrijedi istražiti ima li zaliha fosilnih goriva na većim dubinama i je li količina dovoljna za komercijalnu eksploataciju
koju bi vodile velike kompanije.
"Sam pristanak Šela da uđe u posao s federalnom vladom, kao i to da će dvije godine vlastitim sredstvima finansirati istraživanje, predstavlja dobar znak", optimističan je Trhulj, sugerirajući kako se
takva kompanija ne bi ni interesovala za ovakav posao ukoliko ne smatra da ne može dati rezultat.
Ministarova je procjena, koja se zasniva na sprovedenim istraživanjima, kako na području Dinarida može da se dođe do velikog nalazišta nafte i gasa na dubini od 5.000 do 8.000 metara.
I na području Republike Srpske postoje zalihe nafte, a dosadašnji nalazi pokazuju da je ima na četiri lokacije, izjavio je Trhulj.
Ta nafta je dobrog kvaliteta, ali je nema u velikim količinama, rekao je on i dodao da bi ruski Zarubežnjeft, koji tamo već djeluje kao vlasnik rafinerije u Bosanskom Brodu, mogao biti zainteresovan za eksploataciju.
(Tanjug)