Zastupnice PDP-a u Narodnoj Skupštini RS Mirna Savić-Banjac i Tanja Vukomanović uložile su amandman na Prijedlog rebalansa Budžeta RS za 2024. godinu, kojim su tražile da se izdvoje sredstva u iznosu od milion i 630.000 maraka za obnovu spomenika na Banj brdu.
Ovaj spomenik je danas u jako lošem stanju a u predloženom amandmanu se navodi, da pored bezbjednsnih razloga, predstavlja i značajan turistički potencijal.
"Uz Vidikovac i Banj brdo koje je rekreativna zona grada Banjaluke, neophodna je rekonstrukcija pomenutog spomenika kako bi sve kao jedna cjelina ostvarilo svoj puni potencijal", navodi se u amandmanu koji potpisuju Vukomanović i Savić-Banjac.
Prijedlogom je predviđeno da se sredstva uvrste na budžetskoj poziciji Javne investicije, u dijela koji se odnosi na rekonstrukciju, održavanje i adaptaciju zgrada i objekata.
Ministarstvo finansija RS kao predlagač Rebalansa odbilo je ovaj amandman, a kako je ministrica finansija Zora Vidović kazala, sa budžetske pozicije javne investicije finansiraće se projekti “koje je komisija za utvrđivanje prioritetnih investicija RS odabrala za finansiranje u 2024. godini tako da nema mogućnosti za uključivanje novih projekata”, pišu Novi dani.
Predlagač je tražio da se o predloženom amandmanu izjasni Narodna skupština RS a od prisutnih 67 poslanika za ovaj prijedlog glasalo je 20 poslanika opozicije dok je jedan bio suzdržan. Poslanici vladajuće većine predvođene SNSD-om nisu glasali tako da prijedlog nije prihvaćen.
Jedan od najvećih spomenika posvećenih Narodnooslobodilačkoj borbi
Spomenik palim Krajišnicima izgrađen je 1961. godine i posvećen je Narodnooslobodilačkoj borbi naroda Bosanske krajine. To je jedan od simobola Banjaluke i predstavlja jedan od najvećih spomenika posvećenih Narodnooslobodilačkoj borbi. Autor je poznati jugoslovenski i hrvatski vajar Antun Augustinčić.
Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH je 2. septembra 2013. odlučila da ovo zdanje uvrsti na listu nacionalnih spomenika BiH.
Spomenik je danas u jako lošem stanju, a kako smo već pisali, osim pomenutog faktora — daljnjem propadanju doprinosi i ljudski faktor, zbog učestalo penjanja ljudi na spomenik kako bi se fotografisali ili uživali u pogledu koji se sa vrha pruža na grad.
Uočljiva su oštećenja kamenih obloga zidova i samih reljefa, što može dovesti do njihovog širenja i stvaranja deformacija. Primjetne su i pukotine na velikom broju kamenih ploča kojim su popločani plato i stepenište, dok neke ploče nedostaju.
Zbog svega navedenog Komisija je obavezala Vladu RS koja je jedina i nadležna da podnese adekvatne mjere kako bi trajno zaštitila spomenik.
Podsjećamo, gradonačelnik Banjaluke najavio je i izgradnju žičare, te rekao da se radi na projektu cjelokupnog uređenja rekreativne zone na Banj brdu.
(Mondo)