Narodna skupština RS okončala je večeras cjelodnevnu raspravu o nacrtu novog Ustava Republike Srpske. Tokom noći očekuje se glasanje o ovom dokumentu.

Jelena Pajić – Baštinac, izaslanik predsjednika RS, je u završnoj riječi rekla da je danas završen važan korak u ustavotvornom procesu, a da je predlagaču cilj postizanje konsenzusa i donošenje najboljeg akta za budućnost RS.
Sjednica je u par navrata dolazila na granicu incidenta, zbog čega su poslanici SDS-a večeras udaljeni iz sale, uglavnom nakon prepirki sa predsjednikom NSRS Nenadom Stevandićem.
Prijedlog da se pristupi donošenju novog ustava podnijeli su predsjednik RS i Vlada RS. Predstavnici vlasti u Republici Srpskoj i vladajuće većine su danas u više navrata ocijenili da je ovo istorijski trenutak i novo poglavlje za Srpsku.
Predsjednik RS Milorad Dodik je naveo da je prilikom izrade nacrta novog Ustava RS namjera bila da se brišu svi amandmani koje je nametnuo bivši visoki predstavnik u BiH Volfgang Petrič.
Rekao je da novi ustav nije ishitrena odluka, nego da se njome bavi u kontinuitetu.
"Sadašnje okolnosti su povoljne. Muslimani u Sarajevu misle da mogu da pridobiju pažnju međunarodnog faktora. Ja tvrdim da to nije tako i da su se stvari promijenile", kazao je danas Dodik.
Poručio je da je ustav sjajna prilika ove generacije.
O Prijedlogu zakona o zaštiti ustavnog uređenja Republike Srpskepic.twitter.com/UMgMPCjP9S
— Dragan Maksimović (@knespoljac)March 13, 2025
Predviđeno je da uslijedi javna rasprava, koja može trajati do šest mjeseci, dok će za prijedlog Ustava RS biti potrebna natpolovična većina od 55 poslanika, a vladajuća koalicija trenutno ima 54 “ruke”.
“Republika Srpska je država srpskog naroda i svih naroda i građana koji u njoj žive”, navodi se u tekstu novog Ustava RS.
Predviđeno je da RS “suvereno odlučuje o svojim ovlaštenjima i ima pravo da slobodnom voljom može izaći iz sporazuma na nivou BiH”.
Definisano je da RS samostalno obavlja svoje ustavotvorne, zakonodavne, izvršne i sudske funkcije, te da joj pripadaju sve državne funkcije i nadležnosti osim onih koji su članom 3. Ustava BiH izričito predviđene kao nadležnosti institucija BiH.
“Zakoni koji nisu u isključivoj nadležnosti BiH ili koji nisu proistekli iz sporazuma entiteta ne proizvode pravno dejstvo u Republici Spskoj”, navedeno je.
Takođe, propisano je da će se zakoni koje donosi Parlamentarna skupština BiH primjenjivati na teritoriji Srpske tek nakon što ih potvrdi Narodna skupština.
Propisuje se i formiranje vojske RS, čiji bi vrhovni komandant bio predsjednik RS, te brisanje odredbi o Vijeću naroda, potpredsjednicima RS i sastavu Vlade iz reda konstitutivnih naroda.
Članom 9 je propisano da RS “ima pravo na samoopredjeljenje”, te da može “uspostavljati specijalne paralelne veze, udruživati se u složene državne zajednice federalnog ili konfederalnog uređenja sa susjednim i drugim državama ili grupom država”.
Propisano je i da Republika Srpska može proglasiti vojnu neutralnost ili odlučivati o vojnom savezu sa drugim državama.
Opozicija je tokom današnje rasprave kritikovala današnju sjednicu i nacrt Ustava RS, a njihova izlaganja bila su najviše usmjerena ka tome da vlast ulazi u avanturu i političku krizu, da nemaju podršku na međunarodnom planu, da se krši Dejtonski sporazum, a bili su nezadovoljni i time što su sam tekst dobili danas, neposredno uoči početka sjednice.
Pogledajte dio izlaganja Nebojše Vukanovića:
(MONDO)