• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srebrenica: Ukinuli Njegoša u školi

Školski odbor Osnovne škole „Petar Petrović Njegoš“ u Srebrenici odlučio da se ova škola ubuduće zove "Prva osnovna škola".

Osnovna škola "Petar Petrović Njegoš" u Srebrenici dostavila je Ministarstvu prosvjete i kulture RS Odluku školskog odbora za privremeno upravljanje, kojom je na sjednici održanoj 26. jula odlučeno da ova obrazovna ustanova od školske 2012/2013. godine promijeni naziv u Javna ustanova "Prva osnovna škola" Srebrenica, rečeno je Srni u resornom ministarstvu.

U Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske ističu da je Zakonom o osnovnom obrazovanju i vaspitanju propisano da odluku o promjeni naziva škole donosi školski odbor uz saglasnost osnivača, te da je tako bilo i u slučaju Osnovne škole "Petar Petrović NJegoš" u Srebrenici.

"Ministarstvo je zahtjev za promjenu naziva škole i dostavljenu dokumentaciju Školskog odbora uputilo na sjednicu Vlade koja je donijela rješenje o promjeni naziva OŠ `Petar Petrović NJegoš` Srebrenica u Javna ustanova `Prva osnovna škola` Srebrenica od školske 2012/2013. godine.

Nakon toga, Vlada Republike Srpske je donijela odluku o usklađivanju akta o osnivanju, kojom je, između ostalog, promijenjen naziv škole, a škola je izvršila promjenu u sudskom registru i dobila rješenje o registraciji", rečeno je u resornom ministarstvu.

Prema njihovim navodima, sastav školskog odbora mora odražavati nacionalnu strukturu učenika i roditelja, školskog osoblja i jedinice lokalne samouprave u kojoj se škola nalazi, a odluke školskog odbora su pravno valjane ako se za njih izjasni većina od ukupnog broja članova školskog odbora.

Školski odbor za privremeno upravljanje Osnovne škole "Petar Petrović NJegoš" Srebrenica ima sedam članova, četiri Srbina i tri Bošnjaka, a članovi Školskog odbora u ime roditelja su jedan Srbin i jedan Bošnjak.

Iz Ministarstva dodaju da je inicijativa za promjenu naziva OŠ "Petar Petrović NJegoš" u Srebrenici potekla od roditelja učenika bošnjačke nacionalnosti.

"Ministarstvo je insistiralo na zakonitom rješavanju ovog pitanja. Obavljeno je niz razgovora sa predstavnicima roditelja, uprave škole i lokalne zajednice. Postignuta je saglasnost da škola nosi naziv Prva osnovna škola Srebrenice. Vjerujemo da je naziv škole kompromisno rješenje koje ne ugrožava interese bilo kojeg djeteta u ovoj školi", ističu iz Ministarstva.

Naziv Osnovne škole "Petar Petrović NJegoš" u Srebrenici promijenjen je i tabla sa tim natpisom je uklonjena sa školske zgrade, a druga sa novim nazivom Javna ustanova Prva osnovna škola Srebrenica još nije postavljena.

U upravi škole kažu da su od Vlade Republike Srpske dobili odluku u kojoj je navedeno da je novi naziv ove ustanove Prva osnovna škola Srebrenica, a 18. septembra u Okružnom sudu u Bijeljini zvanično je promijenjeno rješenje i upisan novi naziv škole u sudski registar.

Skupština opštine Srebrenica nije pokrenula incijativu za promjenu niti je razmatrala pitanje promjene naziva škole. Roditelji srpske djece kažu da ih niko nije konsultovao o promjeni naziva škole.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE