Republika Srpska se od ove godine pridružila zemljama širom svijeta u obilježavanju Dana sjećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda.
Povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda, u hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci danas je služen pomen poginulima u saobraćajnim udesima na putevima Republike Srpske.
Na putevima u Republici Srpskoj prošle godine pogunule su 163 osobe, dok ih je više od 3.200 povrijeđeno.
Direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske Milija Radović rekao je da je ovo prilika da se postavi pitanje šta se i koliko uradilo u prethodnom periodu da bi se unaprijedila bezbjednost saobraćaja.
On je podsjetio da je u planu donošenje strategije bezbjednosti saobraćaja, kojom je predviđeno da se u Republici Srpskoj u narednih 10 godina spasi oko 850 života.
Prema njegovim riječima, može se mnogo uraditi da bi se unaprijedila bezbjednost saobraćaja, ali je potrebna angažovanost svih nadležnih institucija.
Za sutra je predviđeno centralno obilježavanje Dana sjećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda na Trgu Krajine u Banjaluci, gdje će biti simbolično upaljene 163 svijeće, a građanima će biti dijeljeni leci.
Rezolucijom UN iz 2005. godine, treća sedmica u novembru proglašena je sedmicom sjećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda, dok je posljednji dan ove sedmice proglašen Danom sjećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda.
Republika Srpska se od ove godine pridružila zemljama širom svijeta u obilježavanju ovog dana.
(Srna/MONDO)