Ratni vojni invalidi, koji su protestovali u Banjaluci, prekinuli su štrajk glađu.
Invalidi su se mirno se razišli nakon što im je ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Rade Ristović obećao da će Ministarstvo u narednih mjesec dana razmotriti predstavke i žalbe Udruženja ratnih vojnih invalida iz Dervente koje se odnose na uvjerenja o ranjavanju i statusu boraca na području te opštine.
Ristović je poslije posjete sedmorici ratnih vojnih invalida u banjalučkom parku "Mladen Stojanović" novinarima rekao da će resorno ministarstvo blagovremeno rješavati i druge slične žalbe i davati odgovarajuće sugestije u vezi sa tom problematikom.
"Kao novi ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS tražiću od svojih saradnika u Ministarstvu da se izvrši revizija, ne samo invalidnina, nego i odlikovanja koja su davana u proteklom periodu", istakao je Ristović.
On je naglasio da Ministarstvo na čijem je čelu pristaje na sve vrste revizija i apelovao na javnost da se oglasi ako postoje žalbe na status boraca i invalida.
"Stojim iza statusa ratnih vojnih invalida koji su dali dio svog tijela u odbrambeno-otadžbinskom ratu u RS", istakao je Ristović i dodao da uskoro namjerava da posjeti Udruženje ratnih vojnih invalida u Derventi.
Predsjednik Udruženja Zoran Kolundžija rekao je da će se derventski invalidi, ukoliko Ministarstvo ne ispuni njihove zahtjeve u vezi sa revizijom uvjerenja o ranjavanju, statusu boraca, rješavanju stambene problematike, rehabilitaciji i liječenju invalida u opštini Derventa, vratiti u Banjaluku i da će upotrijebiti radikalnije metode radi ispunjenja njihovih zahtjeva.
On je naveo da ovo udruženje ima informacije da na području opštine Derventa ima 50 lažnih invalida zbog čega će istrajati u reviziji njihovih uvjerenja o ranjavanju.
Ratni vojni invalidi iz Dervente sklopili su šator koji su postavili po dolasku u Banjaluku i mirno su se razišli. (Srna)