Bilo bi vrlo loše ako bi Bošnjaci ostali jedini narod u BiH koji ne može da ima jednostavan pristup EU, kaže Pedi Ešdaun.
"To bi, samo po sebi, bilo uništavanje jedinstva BiH", izjavio je bivši visoki predstavnik u BiH sarajevskom "Dnevnom Avazu".
On ističe da odluka da se Bošnjacima uskrati bezvizni režim nije ispravna.
"Naš osnovni princip uvijek mora biti da su svi građani BiH tretirani na isti način", dodao je Ešdaun.
Srbija bi, dajući državljanstvo stanovnicima Republike Srpske, ohrabrila raspad BiH, smatra on.
"Ako je to, ipak, nemoguće izbjeći, onda Srbija, kao uslov za dobijanje dvojnog državljanstva, Republici Srpskoj treba da poruči da je ona sastavni dio BiH i da ništa drugo nije, niti može biti", naveo je Ešdaun.
Prethodno, Evropa mora jasno staviti do znanja da od Srbije očekuje jaku i aktivnu politiku da zaustavi Banjaluku u nastojanjima da dezintegriše BiH, rekao je bivši visoki predstavnik u BiH.
On je najavio da će u ponedjeljak, tokom posjete Briselu i razgovora s visokim zvaničnicima EU, snažno potencirati ovakav stav.
(MONDO/Agencije)