U Sarajevu je održan sastanak ministara inostranih poslova Njemačke Franka Valtera Štajnmajera i Velike Britanije Filipa Hamonda sa predstavnicima 14 stranaka zastupljenih u parlamentu BiH.
"Potrebno je da dođe do određenih izmjena u predloženom nacrtu izjave da bi politički lideri u BiH potpisali ovaj dokument", rekao je Hamond na konferenciji za novinare nakon sastanka u Sarajevu sa liderima 14 parlamentarnih političkih stranaka. Lider SNSD-a Milorad Dodik izjavio da predstavnici vlasti Republike Srpske traže da izjava Predsjedništva BiH mora da poštuje ustavni poredak u BiH i da se u njoj mora jasno naznačiti šta su čije nadležnosti, te da ona ne može da bude bilo kakav osnov za prenošenje nadležnosti sa entiteta na BiH. "Ukoliko se izjava bude mogla od drugih doraditi i korigovati, upravo na ovome mogli bismo da budemo dio podrške toj izjavi", poručio je Dodik nakon sastanka predstavnika stranaka koje čine vlast u Republici Srpskoj sa ministrima inostranih poslova Njemačke Frankom Valterom Štajnmajerom i Velike Britanije Filipom Hamondom. Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović izjavio je da je na današnjem sastanku predstavnika parlamentarnih stranaka u BiH sa ministrima inostranih poslova Njemačke Frankom Valterom Štajnmajerom i Velike Britanije Filipom Hamondom postignut načelan dogovor da Predsjedništvo BiH pokuša usaglasiti tekst izjave o evropskom putu BiH i da ga kao prijedlog dostavi liderima stranaka. "Načelno je dogovoreno i da primjedbe koje su se čule tokom današnjeg sastanka, a koje se nisu činile pretjerano zahtjevnim, budu ugrađene u taj tekst, čime će biti zaključena prva faza", rekao je Čović novinarima nakon sastanka.
On je istakao da očekuje podršku stranačkih lidera u ovom procesu i da odlazi sa optimizmom iz BiH.
Hamond je ocijenio da je britansko-njemačka inicijativa za BiH, možda, najbolja ponuda ikada koju je EU dala BiH.
"Naša posjeta je ohrabrenje svim nivoima vlasti BiH da podrže inicijativu EU. Želimo da poručimo da prošlost treba da ostavite iza sebe i usmjerite se na napredak i bolju budućnost", rekao je Hamond.
On je naglasio da je zajednička izjava o opredjeljenosti političkih lidera za preuzimanje neophodnih reformi prvi korak na dugom i teškom putu integracija, ali da bi njeno usvajanje bilo snažan signal za EU da je BiH dio kretanja regiona ka EU.
"Postoji spisak drugih problema kojima se EU treba baviti. Dok je ovo pitanje na vrhu dnevnog reda EU ne mojte mjesecima o tome razgovarati", poručio je Hamond.
Ministar inostranih poslova NJemačke Frank Valter Štajnmajer rekao je da inicijativa EU predstavlja novi početak za BiH u procesu integracija, koji Brisel želi.
"Ovo predstavlja novi prozor za BiH koji neće biti vječno otvoren i ovo je vrijeme šansi koje BiH treba da iskoristi", rekao je Štajnmajer.
On je naveo da danas nisu dali nikakav rok za postizanje dogovora koji bi bio uslov da lideri političkih stranaka potpišu zajedničku izjavu o opredjeljenosti političkih lidera za preuzimanje neophodnih reformi koju je pripremilo Predsjedništvo BiH.
"Želimo da poručimo da nismo zaboravili na BiH nakon proteklih opštih izbora. Građani BiH zaslužuju bolju budućnost. Svi naši sagovornici danas su bili jedinstveni u stavu da žele da nastave putem EU integracija i da drugog puta nema", rekao je Štajnmajer.
On je naglasio da u suprotnom postoji rizik od rasta nezadovoljstva građana i da je nova incijativa EU prilika za socio-ekonomski razvoj BiH.
"Postoji spremnost da se krene u jedan proces. Poruka je da to bude što prije. Zajednička izjava je najmanje prepreka, poslije dolaze veće prepreke. Uspostavljanjem mehanizma koordinacije BiH i EU će moći zajednički dogovarati konkretne reformske prijedloge", kaže Štajnmajer.
On je u izjavi novinarima u Sarajevu prenio da su i Štajnmajer i Hamond rekli da ne vide razlog zašto u izjavi ne bi stajalo da se daje podrška ustavnom poretku i Dejtonskom sporazumu.
Dodik, koji je i predsjednik Republike Srpske, podsjetio je da je Srpska ranije dala saglasnost i podršku evropskoj inicijativi, ali da se nekim njenim nekorektnim tumačenjem "stvar iskomplikovala".
On je naveo da bi nakon toga trebalo sačiniti dinamičan plan aktivnosti u vezi sa socijalnim pitanjima, pravnom državom i drugim temama, te da, prema nadležnostima koje proizlaze iz Ustava BiH, različiti nivoi vlasti obave onaj dio posla koji im pripada.
Čović je dodao da je tema sastanka bila izjava koju je Predsjedništvo BiH pripremilo, napominjući da je stekao utisak da svi lideri političkih partija žele da apsolutno podrže do kraja evropski put BiH.
On je napomenuo da su svi politički lideri prepoznali da je riječ o još jednoj šansi koju Brisel daje BiH kao mogućnost ubrzanog ulaska u EU, s tim da, kako je rekao, nema nikakvih privilegija.
"Ovo je samo početak i kada dođemo do kandidatskog statusa moraćemo izvršiti sve obaveze koje stoje i za svaku drugu članicu", naveo je Čović.
Čović je napomenuo da su politički lideri saglasni da će se u ovom trenutku uzdržati od priče o odluci Suda u Strazburu u slučaju "Sejdić i Finci" i nekih drugih pitanja koja su do sada predstavljala prepreku za dogovor, ali da će i ona doći na red.
Zamjenik predsjednik SDA Bakir Iztebegović nakon sastanka nije se obratio novinarima.
Lider PDP-a Mladen Ivanić izjavio je da nakon današnjeg sastanka neće doći do većih promjena izjave koju je sačinilo Predsjedništvo, već do pojašnjenja osnovnog teksta.
"Predsjedništvo daje načelan politički stav koji je manje-više prihvatljiv svima", rekao je Ivanić novinarima nakon sastanka u Sarajevu.
On je ocijenio da je izjava Predsjedništva BiH o preuzimanju odgovornosti za provođenje reformi, proistekla iz inicijative NJemačke i Velike Britanije, dobra i za BiH i za Republiku Srpsku.
Ivanić je istakao da će se sada samo pojasniti da u tom tekstu nema ništa skriveno i nikakvih uplitanja u nadležnosti, već da će svaki nivo vlasti raditi u skladu sa svojim nadležnostima.
"To je bilo jasno i prije današnjeg sastanka, ali će sada biti specifičnije napisano tako da će biti jasno da nema uplitanja", rekao je Ivanić.
Predsjednik HDZ-a 1990 Martin Raguž izrazio je zadovoljstvo odgovornošću, jakom argumentacijom i spremnošću njemačkog i britanskog šefa diplomatije Franka Valtera Štajnmajera i Filipa Hamonda da pomognu BiH.
"Ostalo je nama i na političkoj volji da dalje ne vodimo bespotrebne rasprave da li je Predsjedništvo BiH ili neko drugi zadužen da pripremi izjavu", rekao je Raguž nakon sastanka lidera političkih stranaka sa Štajnmajerom i Hamondom.
Predsjednik SDS-a Mladen Bosić izjavio je da je na sastanku lidera političkih stranaka iz BiH sa ministrima inostranih poslova Njemačke Frankom Valterom Štajnmajerom i Velike Britanije Filipom Hamondom razjašnjeno da iza ponuđene britansko-njemačke inicijative nema nikakve skrivene namjere mijenjanja Dejtonskog sporazuma i Ustava BiH, te da svi nivoi vlasti treba da provedu reforme.
"Dobili smo odgovore na sve ono što je bilo pod lupom sumnje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Nažalost, nakon toga nismo dobili jasnu sliku da li će sporazum biti potpisan ili neće", rekao je Bosić novinarima nakon sastanka.
Predsjednik Saveza za bolju budućnost Fahrudin Radončić izjavio je da je današnji sastanak lidera političkih stranaka iz BiH sa ministrima inostranih poslova Velike Britanije Filipom Hamondom i Njemačke Frankom Valterom Štajnmajerom bio vrlo konstruktivan i da je optimista.
"Svi lideri su imali manje sugestije i ideje, tako da sam optimista da se posao, uz pomoć Predsjedništva BiH, može sjajno i uspješno uraditi", rekao je Radončić nakon sastanka.
Sastanak i sa članovima Predsjedništva BiH
Njemački i britanski šef diplomatije Frank Valter Štajnmajer i Filip Hamond izjavili su danas da je ohrabrujuće što je Predsjedništvo BiH saglasno da se krene brže sa provođenjem reformi u BiH i potvrdili spremnost EU da podrži potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH.
U razgovoru sa britanskim i njemačkim diplomatama, predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić i članovi Predsjedništva BiH Dragan Čović i Bakir Izetbegović istakli su značaj današnje posjete kojom se potvrđuje dalji interes EU za BiH i podrška u provođenju svih reformi definisanih u novom pristupu Evropske unije prema BiH.
Potvrđeno je da je Prijedlog zajedničke izjave o prihvatanju zaključaka Savjeta za spoljne poslove EU, koji je usaglasilo Predsjedništvo BiH, dobra osnova za preduzimanje neophodnih reformi u okviru procesa pristupanja BiH Evropskoj uniji.
Pozdravljen je novi pristup EU sa fokusom na socijalno-ekonomskim reformama, koje su izraz neposredne potrebe naroda i građana u BiH, a koje bi rezultirale snažnijim ekonomskim rastom i zapošljavanjem, jačanjem vladavine prava, borbom protiv kriminala i korupcije, te reformom i jačanjem javne administracije.
Na današnjem sastanku bilo je riječi i o toku konstituisanja vlasti u BiH, jer će program reformi iz novog pristupa EU biti ključni element programa rada novoformiranih vlada na svim nivoima, saopšteno je iz Predsjedništva BiH.