Nakon što je saopšteno da su identifikovani ostaci Avde Palića, uslijedile su brojne reakcije, optužbe, ali i sumnje oko ovog slučaja.
Pravni predstavnik Republike Srpske Milan Dupor potvrdio je da je nije
Dupor je rekao da su Palića zarobili pripadnici VRS tokom borbenih dejstava u julu 1995. godine u Žepi i istakao da je do tih saznanja došla prva Komisija Vlade RS, čiji je on bio predsjednik, a čiji je tromjesečni mandat istekao u aprilu 2006. godine.
On je naveo da je Komisija u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova RS provela detaljnu istragu, ali da tada nisu pronađeni posmrtni ostaci Palića, zbog čega je Vlada RS u decembru 2006. godine osnovala novu Komisiju za utvrđivanje sudbine pukovnika Palića, koju je predvodio Dragi Milošević.
Dupor je podsjetio da je RS u skladu sa odlukom Doma za ljudska prava BiH, Palićevoj supruzi Esmi isplatila nematerijalnu štetu od 65.000 KM.
"Postoji tužba Esme Palić protiv BiH Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu na ime nematerijalne štete i pretrpljene duševne boli zbog nestanka supruga Palića, o kojoj ovaj Sud još nije donio nikakvu odluku", istakao je Dupor.
On je istakao da su na RS konstantno vršeni politički pritisci zbog "slučaja Palić", uprkos činjenici da je Srpska sve ljudske i druge potencijale upotrijebila da se taj slučaj razrješi.
On je podsjetio da je Centar javne bezbjednosti (CJB) Bijeljina 2003. godine podnio izvještaj bijeljinskom Okružnom tužilaštvu protiv određenih lica za izvršenje krivičnog dijela ubistva Avde Palića.
"Nakon toga, Tužilaštvo BiH je preuzelo to krivično gonjenje iz kojeg je isključilo RS, jer je to posao državnih institucija", pojasnio je Dupor, zaključujući da je RS izvršila sve svoje obaveze iz odluke Doma za ljudska prava BiH iz 2000. godine.
Ko je odgovoran?
Jasmin Odobašić, član komisije koju je Vlada Republike Srpske fomirala za rasvjetljavanje ovog slučaja tvrdi da su Institut za nestala lica BiH i Međunarodna komisija za nestala lica odgovorni su što su posmrtni ostaci pukovnika Armije BiH Avde Palića identifikovani tek osam godina nakon ekshumacije
Odobašić je naglasio da vlastima u Republici Srpskoj nije bilo u interesu da kriju Palićevu sudbinu i napomenuo da je njegovo tijelo ekshumirano u novembru 2001. godine.
"Nije tajna da su Palića ubili Srbi i neko će za to odgovarati. Ne mogu da zamislim da bi vlastima RS išlo u interes da kriju sudbinu Palića kada smo mi već otkopali grobnicu. Jer da su znali odmah bi nam rekli da je tu i time se riješili pritiska međunarodne zajednice koji traje godinama", rekao je Odobašić.
Odobašić je naveo da su Palićevi posmrtni ekshumirani iz grobnice sa još osam tijela, od kojih je tek marta 2005. godine DNK-a analizom prvo identifikovana Amira Imamović, a potom u julu i Mehmed Hajrić.
"Riječ je o dva člana ratnog predsjedništva Žepe, koji su kidnapovani zajedno sa Emirom Cocalićem, trećim članom predsjedništva, u isto vrijeme kada i Palić, ali na drugom lokalitetu. Oni su dovedeni u logor `Rasadnik` u Rogatici", rekao je Odobašić.
Prema njegovim riječima, kada su identifikovani Imamovićeva i Hajrić posumnjao se da bi tu mogao da bude i treći član predsjedništva i eventualno Palić.
Odobašić je naglasio da je do sada utvrđen identitet šest tijela pronađenih u toj grobnici, ali ne i za Palića.
Ističući da će 3. novembra biti osam godina od ekshumacije Palićevih posmrtnih ostataka, Odobašić je rekao da je Palićeva supruga Esma "sretna", jer ima ljudi koji su čekali i duže na identifikaciju svojih srodnika.
On je podsjetio da su tri od 44 žrtve, koje su 20. jula sahranjene u Prijedoru, bile iz jame "Hrastova glavica" koje su ekshumirane 1998. godine, što znači da su njihove porodice na identifikaciju čekale 11 godina.
"U Sanskom Mostu se u hali `Šekovića` trenutno nalazi skoro 500 tijela koja su iskopana prije osam, deset ili 11 godina. Ova tijela nisu identifikovana, jer su ICMP-ovi ljekari sve izmiješali, negdje su uništili DNK nalaze, a nema sistema da se pokrene postupak da se ta tijela prepoznaju", naveo je Odobašić i dodao da je zbog jedne takve greške samo u Prijedoru 250 tijela moralo da bude ekshumirano 2005. godine.
Odobašić smatra da je "zbog pranja novca nekome stalo da DNK analize radi ICMP", tako da ekshumirani ostaci čekaju na identifikaciju po osam, deset i 11 godina.
"Direktori Instituta to kriju. Ovakvih slučajeva kao što je Palićev je na stotine. Imaju određene kvote koje se godišnje izvrše. Mislim da se svjesno razvlači proces DNK analize, jer se pere ogromna količina novca. ICMP bi da zadržai što veću količinu novca za svoje rukovodioce. U osnovi je uvijek dovodio polupriučene, nekvalitetne i nestručne ljekare, pa se dešavalo da su oni pravili katastrofalne greške", pojasnio je Odobašić.
Predsjedavajući Kolegijuma direktora Instituta za nestala lica BiH Milan Bogdanić izjavio je da je slučaj pukovnika Avde Palića "samo jedan u nizu slučajeva u procesu rješavanja sudbine nestalih lica u BiH" i da ne može komentarisati okolnosti zbog čega se tako dugo čekalo na identifikaciju.
"Traženje moje ostavke i odgovornosti ljudi u Institutu je samo potvrda da se u tu problematiku upliću nekompetentni ljudi koji ne poznaju proces rješavanja sudbine nestalih lica", rekao je Bogdanić Srni, reagujući na zahtjev Saveza logoraša RS da podnese ostavku na funkciju koju obavlja u Institutu.
Bogdanić je rekao da je se u konkretnom slučaju radi o preliminarnoj identifikaciji koja je dobijena iz Laboratorije za DNK-a analizu Međunarodne komisije za nestala lica.
"Kada je riječ o Institutu, mi smo dali odgovor u konkretnom slučaju u smislu da je tijelo Avde Palića bilo pronađeno i ekshumirano, nakon čega su uzeti uzorci za DNK analizu, ali mi ne možemo komentarisati okolnosti zbog čega se tako dugo čekalo na identifikaciju", istakao je Bogdanić.
Palićevi posmrtni ostaci, koji su se nalazili u mrtvačnici u Visokom, identifikovani su, a njegovo tijelo je ekshumirano iz masovne grobnice u novembru 2001. godine u Vragolovima kod Rogatice.
(Srna/MONDO)