U više gradova u Srbiji i RS su se oglasile sirene za uzbunu i zazvonila crkvena zvona na dan kada Srbija žali za svim stradalim i prognanim u zločinima tokom “Oluje”. Služeni parastosi u Banjaluci i Beogradu.
U Republici Srpskoj i Srbiji danas je Dan žalosti.
Prema zaključku vlada Srpske i Srbije, na zgradama javnih institucija zastave su spuštene na pola koplja, kulturne i sportske manifestacije su prilagođene datim okolnostima, a javni emiteri su dužni da programsku šemu prilagode Danu žalosti.
Građani su tačno u podne zastali i na ulicama i radnim mjestima minutom ćutanja odali poštu
stradalima, a na Saboru u Guči u Srbiji danas nema muzičkog programa, dok su zastave spuštene na pola koplja.
Počast je odata u više gradova Srbije, kao i u Leskovcu u kom se nalazi premijer Aleksandar Vučić.
Минут ћутања за страдале у #Oluja. #Danzalosti#Dansecanjapic.twitter.com/njdpzp0fWI
— Александар Вучић (@SerbianPM) August 5, 2015
Vlade Srbije i Republike Srpske pozvale su građane da danas tačno u podne zastanu i uz sirene za uzbunu i crkvena zvona odaju poštu Srbima stradalim prije 20. godina.
U Hramu Svete Trojice u Banjaluci, povodom obilježavanja Dana sećanja na stradale i prognane Srbe, danas je služen parastos Srbima stradalim u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Parastos je služio Njegovo preosveštenstvo episkop banjalučki Jefrem, uz sasluženje sveštenika Banjalučke eparhije.
Izbjegli krajiški Srbi danas su ispred Hrama Hrista Spasitelja u Banjaluci odali počast svim Srbima stradalim u hrvatskoj akciji "Oluja".
Direktor Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas" Savo Štrbac i Srbi koji su prethodno prisustvovali parastosu odali su počast minutom ćutanja.
U glavnoj banjalučkoj Ulici Kralja Petra Prvog Karađorđevića kratko je zaustavljen saobraćaj.
Za Srbe stradale u akciji "Oluja", patrijarh srpski Irinej služio je parastos u Crkvi Svetog Marka u Beogradu. Okupljeni su prošetali od crkve Svetog Marka do Centra Sava, gdje se održava Memorijalna akademija.
U 14 sati u Velikoj dvorani Centra Sava, u organizaciji Koalicije udruženja izbjeglica, počela je Memorijalna akademija "Oluja - da se ne zaboravi zločin", na kojoj će biti prikazan film o stradanju Srba i izveden umjetnički program.
Memorijalnoj akademiji, prisustvuje predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, članova Vlade Srbije i Narodne skupštine, ostali državni organi, srpski patrijarh Irinej i brojni građani.
Okupljenima se prvi obratio patrijarh Irinej istićući da su se poslije toliko godina da iskažemo sve ono što nas boli.
"Tragični su narodi koji svoju istoriju kulturu i bitisanje temelje na krvi. Nijedan takav narod nije propevao", rekao je patrijarh i ocenio da pravda božija nikog neće zaobići.
Nekoliko hiljada ljudi prisustvovalo je prethodno pomenu koji je ispred Crkve Svetog Marka služio patrijarh.
Okupljeni su nosili transparente "Ne zaboravi", "4. avgust 1995. godine - Statistika 'Oluje' - 2.000 Srba ubijenih, 250.000 Srba protjeranih! Da se ne zaboravi" i "'Oluja' = Zločin", a pročitan je i spisak imena poginulih i nestalih od 4. avgusta do 30. septembra 1995. godine.
Vladika crnogorsko-primorski Amfilohije nazvao je ratove na prostoru bivše Jugoslavije bratoubilačkim i kazao da su nastavak zločina iz Prvog i Drugog svjetskog rata.
"Ono što se naziva 'Olujom' i 'Bljeskom' bio je bljesak mržnje bratoubilačke. 'Oluja' je ispunjena bratoubilaštvom i bogoubilaštvom. Ovdje smo da budemo svjedoci onoga što se dogodilo sa narodom u 20. vijeku", kazao je Amfilohije i dodao da svi narodi u regionu treba da se pokaju i gaje bratsku ljubav.
Predsjednik Koalicije udruženja izbeglica Miodrag Linta kazao je novinarima nakon pomena da je skup organizovan kako bi se pokazalo da je u bivšoj Jugoslaviji stradao veliki broj Srba, da se zatraži da se sve žrtve ravnopravno tretiraju i da se osude svi zločinci "bez obzira na nacionalnost".
"Pola miliona Srba je prognano, a tu računam one koji su se izjašnjavali kako Jugosloveni, neopredjeljeni ili po regionalnoj pripadnosti. 300.000 prognanih živi, 100.000 u inostranstvu, a mali broj, oko 50.000, mahom starijih, se vratio u Hrvatsku", kazao je Linta.
Aleksandar Vulin kazao je novinarima nakon skupa da je povratak izbjeglica nešto na šta Hrvatska treba da odgovori, i da to više nije "srpska odgovornost".
"Hrvatska mora glasno da kaže: 'Želimo ove ljude i njihove potomke nazad'", kazao je Vulin.
Prije parastosa građani su palili svijeće u priprati, a sa zvučnika su čitana imena ubijenih i nestalih tokom i poslije akcije "Oluja".
Poslije parastosa, Aleksandar Vulin i delegacija Koalicije udruženja izbjeglica, u Tašmajdanskom parku položili su vijenac na spomen ploču Srbima stradalim u oružanim sukobima na prostoru bivše Jugoslavije.
Obilježavanje 5. avgusta kao Dana sjećanja na stradanje i progon Srba dogovoreno je na zajedničkoj sjednici vlada Republike Srpske i Srbije 26. juna u Beogradu.