• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MONDO: Koliko država "košta" privrednike?

Autori mondo.ba Autori Dušan Volaš

Razne takse, notarske usluge, naknade za članstva i registracije, domaću privredu godišnje koštaju između 500 miliona i milijardu konvertibilnih maraka, što umnogome utiče na loše poslovno okruženje.

Zbog toga preduzetnici od vlasti očekuju njihovo "kresanje" ili ukidanje.

Riječ je o parafiskalnim (neporeznim) troškovima koji privrednici i građani plaćaju za korišćenje određenih dobara ili usluga od opšteg interesa. Kod nas se najčešće koriste kao paralelni budžetski prihod, tačnije za funkcionisanje skupe i nagomilane administracije.

Dakle, radi se o takozvanim državnim "reketima" ili "penalima" i ako se ne izmiruju, slijede sankcije. Iako se ne zna tačan broj parafiskalnih nameta, prema nekim procjenama u RS ih ima više od 100, a u cijeloj BiH oko 400.

U parafiskalne namete spadaju:

Komunalne takse, administrativne takse, sudske takse, opštinske naknade i takse, posebna vodoprivredna naknada za iskorištavanja voda, posebna vodoprivredna naknada za zaštitu voda, naknada za korištenje opštekorisnih funkcija šuma, za civilnu zaštitu, članarine turističkoj zajednici, članarine privrednim, spoljnotrgovinskim i privrednim komorama, opštinske komunalne naknade za istaknutu reklamu firme...

"Priča o parafiskalnim nametima aktuelizovana je u skorije vrijeme kada se došlo do zaključka da predstavljaju bitan trošak. Sada je u pokušaju da se registruju i budu u pisanom obliku", rekao je za MONDO Predrag Duduković, član Udruženja ekonomista RS "SWOT". Dodaje da parafiskalni nameti značajno utiču na poslovanje firmi.

"Neki imaju razlog zašto se plaćaju, nekim se ne vidi svrha, a neki imaju visoku cijenu. U zavisnosti od veličine firme oni iznose od jedan do tri odsto od ukupnih troškova preduzeća. Da bi se riješio taj problem Vlada RS treba da donese izmjene postojećih zakona gdje bi se ti parafiskalni nameti jednim dijelom ukinuli, a jednim smanjili", rekao nam je Duduković.

Analize pokazuju da putem parafiskalnih nameta od privrede godišnje bude uzeto između pola milijarde i milijardu KM. Zauzvrat, od države se dobije malo ili ništa. Na primjer, jedna od stavki koja "guši" poslovanje malih i srednjih preduzeća jeste prikupljanje i plaćanje raznoraznih uvjerenja i taksi za izlazak na tender, bez obzira na krajnji ishod javnog nadmetanja.

"Za svaku javnu nabavku potrebno je dva puta po trideset maraka za sud, odnosno uvjerenje da preduzeće nije u stečajnom ili predstečajnom postupku, kao i da nije u krivičnom postupku. Za PDV se plaća 30 KM, uvjerenje iz Poreske uprave 10 KM i najamnje dvije ovjere plus četiri marke, tako da sve iznosi 104 KM", kaže nam Marko Knežević, direktor privatnog preduzeća "Entering".

Statistike Centara civilnih inicijativa (CCI) govore da prosječno preduzeće u BiH od svojih ukupnih troškova godišnje izdvaja od pet do sedam odsto za različite parafiskalne namete i administrativne troškove. Rezultati ankete ove organizacije pokazuju da privredne subjekte najviše opterećuju nameti kao što su članarina turističkoj zajednici, naknada za opštekorisnu funkciju šuma, opšta vodna naknada, notarska ovjera i brojni drugi.

Ekonomskom politikom RS za 2015. godinu, usvojenom prije skoro godiinu dana, predviđeno je da će Vlada RS sprovesti aktivnosti na uspostavljanju registra svih fiskalnih i parafiskalnih nameta. Kako je najavljeno, time bi se značajno trebala poboljšati ekonomska situacija, privuki strani investitori, poboljšala zaposlenost i olakšala situacija za poslodavce. Tada je takođe najavljeno i ukidanje nepotrebih taksi, dok bi se za neke odredila optimalna cijena.

Dakle, parafiskalni nameti opterećuju domaću privredu, a samim tim i usporavaju ekonomski rast, otvaranje novih radnih mjesta i priliv stranih investicija. Problem je identifikovan i sada je na vlastima da učine nešto za već ionako malaksalu privredu.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE