Predsjedavajući Predsjedništva BiH Dragan Čović danas je u Briselu predao aplikaciju BiH za prijem u EU.
Čović je izrazio nadu da će BiH vrlo brzo ispuniti uslove koji slijede nakon predaje aplikacije.
"Ovo će biti godina velikih reformi u BiH i mi se nećemo zaustaviti. Želimo dostići susjede na evropskom putu", rekao je Čović, koji je aplikaciju predao ministru inostranih poslova Holandije, zemlje predsjedavajuće EU, Bertu Kundersu.
Kunders je predaju aplikacije ocijenio kao važan korak za narod u BiH, jer je to i prvi važan korak ka članstvu u Uniji.
Prema njegovim riječima, EU vodi intenzivnu politiku dobrodošlice za sve zemlje zapadnog Balkana.
"Podstičem vas da nastavite pozitivan zamah reformi u saradnji sa civilnim društvom", rekao je Kunders.
On je dodao da će EU razmotriti aplikaciju, a kada se uvjeri u reforme, staviće je na viši nivo. "Sve je na vama u BiH", zaključio Kunders.
Predaju aplikacije pozdravila je i visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Federika Mogerini, koja je rekla da je ovo posljedica energije koju su uložile vlasti u BiH.
"Ovo je poruka za građane da ako političari rade složno, onda se mnogo toga može postići", rekla je ona.
#EU#Bosnia_Herzegovina Membership application ceremony #dragancovic@FedericaMog@JHahnEU#Koendershttps://t.co/7uRx1vy1Zs
— EU Council TV News (@EUCouncilTVNews) February 15, 2016
"JOŠ JEDAN KORAK KA UJEDINJENOM I MIRNOM KONTINENTU"
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Federika Mogerini i evropski komesar za proširenje Johanes Han ocijenili su da je podnošenje zahtjeva za članstvo u EU rezultat napornog rada domaćih lidera i predstavlja odraz težnji građana BiH, ali i da je potrebno iskoristiti postignuti zamah i nastaviti vrijedno raditi.
"Zajednički proslavljamo današnji dan. Prije samo dvije decenije na Balkanu je ispisana jedna od najstrašnijih stranica evropske istorije. Danas slavimo još jedan korak ka ujedinjenom i mirnom kontinentu", navodi se u zajedničkoj izjavi Mogerinijeve i Hana.
Nakon što je predsjedavajući Predsjedništva BiH Dragan Čović danas u Briselu predao aplikaciju BiH za prijem u EU, Mogerinijeva i Han su ocijenili da je jedinstvo u ovakvim izazovnim vremenima potrebno, saopšteno je iz Delegacije EU u BiH.
"U vrijeme kada određene snage širom našeg kontinenta dovode u pitanje samo postojanje naše Unije, zahtjev BiH pokazuje da je potreba za ujedinjenim evropskim kontinentom još snažno prisutna među našim narodima", ističe se u izjavi.
Mogerinijeva i Han poručuju da odluka za podnošenje zahtjeva pripada jedino i isključivo građanima i vlastima BiH, ali podsjećaju da je EU, zajedno s međunarodnim partnerima i međunarodnim finansijskim institucijama, uložila mnogo u jačanje evropske perspektive BiH.
"Samo mjesec dana nakon preuzimanja mandata 2014. godine, nas dvoje smo zajedno posjetili Sarajevo. U trenutku kada je evropska perspektiva BiH izgledala turobno, odlučili smo obnoviti pristup Unije u BiH", podsjetili su evropski zvaničnici.
Prema njihovim riječima, novi pristup temelji se na odluci da se na prvo mjesto stave konkretni problemi, odnosno da građani budu na prvom mjestu, kao jedan pragmatičan, ali i simboličan izbor, imajući u vidu da je poboljšanje života građana sami razlog postojanja Unije.
"Dostignuća u protekloj godini na širem planu reformi su impresivna. Zapravo, danas ne bismo ni bili ovdje da nije bilo liderstva ove zemlje. Sve dok svi lideri i svi novoi vlasti sarađuju na ostvarivanju zajedničkog cilja, politički sistem BiH odgovara na potrebe svojih građana", poručili su Han i Mogerinijeva.
Oni su naveli da se sada mora iskoristiti postignuti zamah i nastaviti vrijedno raditi.
"Potrebno je provesti reforme za unapređenje privrednog rasta i socijalne pravde, vladavine prava i reforme javne uprave. Funkcionalnost institucija BiH i dalje ostaje prioritet, uključujući i efikasan i funkcionalan mehanizam koordinacije po pitanjima koja se tiču Evropske unije", napominje se u zajedničkoj izjavi.
Mogerinijeva i Han navode da prilagođavanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju nakon pristupanja Hrvatske će omogućiti BiH da normalizuje svoje trgovinske odnose s Unijom.
"BiH će i dalje uživati u pogodnostima režima povoljne trgovine i ulaganja, uz istovremenu zaštitu svojih domaćih proizvođača u skladu sa Sporazumom. Očekujemo da će vlasti na svim nivoima osigurati konstruktivno rješavanje izazova s kojima se zemlja suočava kada je u pitanju njen pravosudni sistem, u duhu dijaloga i međusobnog razumijevanja", kažu Han i Mogerinijeva.
Oni smatraju da i dalje "ostaju rane koje je potrebno izliječiti".
"Zajedno možemo pomoći jedni drugima da krenemo u pravcu pomirenja. Zajedno možemo izgraditi snažniji evropski kontinent na kojem sve zajednice žive jedna uz drugu i međusobno sarađuju nezavisno od etničkih, nacionalnih i vjerskih podjela. Dvadeset godina nakon rata, vrijeme je da se okrenemo naprijed, ka našoj zajedničkoj budućnosti u istinski ujedinjenoj Evropi", ocijenili su Mogerinijeva i Han.