• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Osuda optužnice protiv uredništva ELTA TV

Autor mondo.ba

Sud BiH je krajem februara ove godine potvrdio optužnicu protiv televizije "Elta" za krivično djelo izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti.

 Klub novinara osudio optužnicu protiv urednika Elta TV Izvor: Samir Cacan, mondo.ba
Izvor: Samir Cacan, mondo.ba

  Tim povodom danas se oglasio Klub novinara Banjaluka, najoštrije osudivši ovaj čin.

“Klub novinara Banjaluka upozorava da je potvrđivanje optužnice za nespriječavanje širenja nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti protiv novinara i urednika Elta TV  presedan i pokušaj uvođenja neprihvatljive sudske prakse po kojoj bi u budućnosti novinari i urednici mogli da završe u zatvoru samo zbog prenošenja nečije izjave ili kritičkog stava”, stoji u saopštenju.

U ovom slučaju novinarima i urednicima prijeti ukupna zatvorska kazna u trajanju do petnaest godina.

Krivičnu prijavu protiv predsjednika Udruženja porodica nestalih Sarajevsko-romanijske regije Milana Mandića i TV "Elta" podnijeli su predstavnici bošnjačkih udruženja iz Srebrenica zbog njegove izjave 19. februara 2014. godine, kada je u vezi sa javnim istupima Munire Subašić i Hatidže Mehmedović koje predstavljaju udruženja žena - majki Srebrenice, između ostalog, rekao da će njihove "govore stići Božija pravda".

"Božija pravda u Srebrenicu je stigla. O tome javno govorim. Žestok ratni zločin počinjen je 1992. i 1993. godine u Srebrenici, Skelanima, Potočarima, Kravici i Bratuncu, a Božija pravda je stigla 1995. godine", izjavio je tada Mandić.

Prema optužnici, Mandić je na taj način svjesno kod Subašićeve i Mehmedovićeve, izazvao dodatnu bol, te javno raspirivao nacionalnu i vjersku mržnju i netrpeljivost među konstitutivnim narodima u BiH, saopšteno je iz Tužilaštva BiH.

Mandić je tada kazao novinarima da je iznenađen činjenicom da je pravosuđe podiglo optužnicu protiv njega zbog rasne i vjerske mržnje, budući da mu je u proteklom ratu stradalo 38 članova porodice.

"U proteklom ratu stradalo mi je 38 članova porodice i još tragam za posmrtnim ostacima oca i četiri rođaka koji su nestali 1992. godine. Pravosuđe u BiH nastoji ovom optužnicom da od žrtve pravi zločinca", rekao je Mandić.

Iz Kluba novinara kažu da je nedopustivo da novinari i urednici krivično odgovaraju zbog nečije izjave.

“Najoštrije osuđujemo bilo kakav oblik govora mržnje i pozivamo regulatorna tijela za medije da reaguju, pogotovo ako novinari ili urednici svojim izjavama ili stavovima šire mržnju, razdor ili netrpeljivost bilo koje vrste, ali je nedopustivo da novinari i urednici krivično odgovaraju zbog nečega što je neko drugi rekao ili izjavio, odnosno zbog prenošenja nečije izjave ili kritičkog stava, kao što je slučaj sa novinarima i urednicima Elta TV”.

Klub novinara Banjaluka podsjeća da je Regulatorna agencija za komunikacije BiH zadužena da ispita takve pojave. RAK BiH ima mogućnost da, ukoliko utvrdi da je prekršen etički kodeks, kazni novinara, urednika, pa i medijsku kuću novčanom ili drugom adekvatnom kaznom.

“Mogućnost da novinar završi u zatvoru, jer se prenošenje nečije izjave i stava tretira kroz Krivični zakon BiH, može da ograniči slobodu govora, što je protivno demokratskim principima i međunarodnim konvencijama, koje garantuju slobodu medija. To bi bio povratak u doba “verbalnog delikta” i izazvalo bi cenzuru i autocenzuru u medijima”, navodi se u saopštenju.

Klub novinara Banjaluka napominje da dodatnu sumnju izaziva i mišljenje sudije za prethodni postupak, koji je u prvom stepenu odbacio optužnicu, smatrajući da je sporna izjava okarakterisana kao govor mržnje na osnovu "preširokog" i proizvoljnog tumačenja.

Elta TV optužnicu shvata kao grub napad na slobodu medija i neprikosnoveno pravo novinara da prenosi informacije – što je temeljna funkcija i smisao novinarstva u društvu.

Iz Elta televizije je saopšteno da u konkretnom slučaju, nakon objave intervjua sa Mandićem, nisu dobili nijedan prigovor, napomenu, kritiku, upit za demanti ili reakciju na izrečeni kritički stav i da javnost nije prepoznala tu emisiju i tu izjavu kao raspirivanje mržnje, kao i to da Regulatorna agencija za komunikacije nije reagovala povodom ovog slučaja.

"U brojnim nastupima u raznim medijima Milan Mandić je, kao predsjednik Udruženja porodica nestalih Sarajevsko-romanijske regije, često kritikovao rad Tužilaštva BiH. Mandić ih je redovno pozivao da traže nestale i poginule, da moraju otkopavati grobnice i procesuirati slučajeve. Elta TV smatra da bi za to trebali da se zalažu svi iskreni i pošteni ljudi, bez obzira na naciju, kao i Tužilaštvo, da bi nakon više od dvadeset godina bila okončana potraga za nestalima i da se procesuiraju slučajevi ratnih zločina", piše u saopštenju kolegijuma TV Elta.

Elta TV, ističe se u saopštenju, želi da ukaže na problem ukazati na to, da u ovoj državi imamo veliki problem kad je riječ o ratnim zločinima i da energija i novac Tužilaštva trebaju da budu usmjereni upravo na takve slučajeve, što navedeni intervju svakako nije.

Bez obzira na ishod ovog procesa Elta TV će i dalje zagovarati gore iznesene stavove, jer iskreno vjerujemo da su oni ispravni, a naš program gledaće oni koji jednako kao i mi vjeruju u navedene stavove, ističe se na kraju saopštenja za medije.

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Gz

Ovo je vise i od cuvene izreke "kadija te tuzi kadija ti sudi"

MONDO REPORTAŽE