"Rat koji se vodio 90-ih godina na području Slovenije, Hrvatske i BiH, bio je rat između zapadnih i istočnih velesila, mi smo bili samo poligon za isprobavanje njihovih najnovijih oružja", kaže banjalučki biskup Franjo Komarica
Banjalučki biskup Franjo Komarica boravio je nedavno u Poljskoj, gdje je u intervjuu za Katolički radio Rodzina, između ostalog, pojasnio uzroke i suštinu rata 90-ih godina na prostoru bivše Jugoslavije
Komarica kaže da je da je od svih evropskih zemalja u Bosni za Katoličku crkvu trenutno najdramatičnija situacija.
"Rat koji se vodio na području nekoliko saveznih republika u bivšoj Jugoslaviji - Sloveniji, Hrvatskoj i pogotovo u Bosni, bio je rat između zapadnih i istočnih velesila. Mi smo bili samo izabrani poligon za isprobavanje njihovih ratnih opcija, tj. njihovih najnovijih oružja. Nažalost i naši su ljudi nastradali - i katolici i pravoslavci i muslimani, ali najviše katolici.
Najviše je nastradala biskupija Banjaluka, iako kod nas nije uopšte bilo sukoba, nije bilo rata, jer katolici nisu željeli rat. Prije rata bilo je 820.000 katolika u BiH, a sada ih ima oko 405.000.
Prvi predsjednik BiH Alija Izetbegović prije svoje smrti dao je Turskoj kao poklon Bosnu i Hercegovinu. Kako to, i sa kojim pravom?
BiH je međunarodnim ugovorom podijeljena na dva dijela, iako postoje tri konstitutivna naroda, jedan dio je pripao Srbima, a drugi dio zapravo Bošnjacima. Hrvati, katolici su potpuno uništeni u dijelu gdje su Srbi, Republici Srpskoj, tamo ima najviše pet posto katolika, a u Federaciji BiH katolici su pod pritiskom muslimana i sve više se iseljavaju. To je velika opasnost - bez katolika u BiH prijeti opasnost da se zemlja raspadne, a to je velika nesigurnost za Evropu."
Komarica u nastavku kaže da na BiH sve više ima uticaja islamski svijet, odnosno islamske zemlje, a naročito Turska.
"Ne samo da su mnoge nove džamije podignute, preko 1.000 novih džamija, nego i islamski centri, banke, preduzeća i različite firme iz islamskih zemalja. Iz islamskih zemalja sve više dolazi kapital u BiH, pogotovo u Federaciju BiH, dok Rusija ima sve više uticaja na Republiku Srpsku, gdje su Srbi dominantni.
Bosna je četiri vijeka bila po Otomanskom, turskom dominacijom. I sadašnji predsjednik Turske kaže da želi obnoviti otomansko vrijeme i Otomansko carstvo. Drugim riječima, očito da kani da cijeli Balkan, odnosno Bosna budu pod jakim uticajem Turske, ako ne i dio Turske.
Zvuči apsurdno, ali je to ozbiljno za nas - prvi predsjednik BiH Alija Izetbegović prije svoje smrti dao je Turskoj kao poklon Bosnu i Hercegovinu. Kako to, i sa kojim pravom? Sigurno mu stanovnici Bosne nisu dali pravo da on to kaže, ali je turska strana očito to ozbiljno prihvatila", kaže Komarica.
Cijeli intervju možete pogledati ovdje: