Ministar inostranih poslova BiH Igor Crnadak i predsjedavajući Savjeta ministara BiH Denis Zvizdić učestvovaće danas u Parizu na Trećem samitu o zapadnom Balkanu.
U saopštenju Savjeta ministara BiH navodi se da će Zvizdić, koji će predvodi delegaciju BiH u Parizu, u 17.15 časova u Jelisejskoj palati prisustvovati plenarnoj sjednici šefova vlada na kojoj će biti razgovarano o evropskoj perspektivi regiona i saradnji u domenu migracija, bezbjednosti i borbe protiv terorizma.
Uvodnu riječ daće francuski predsjednik Fransa Oland, a skupu će prisustvovati njemački kancelar Angela Merkel i italijanski premijer Mateo Renci.
Zvizdić bi sa premijerima Albanije, Makedonije, Crne Gore, Srbije i Kosova trebalo da potpiše sporazum o osnivanju regionalne kancelarije za saradnju mladih.
U okviru samita Crnadak će učestvovati na ministarskom sastanku i na radnoj večeri u Jelisejskoj palati, čiji će domaćin biti Oland, saopšteno je iz Ministarstva inostranih poslova BiH.
Crnadak će na večeri u ime svih ministra inostranih poslova iznijeti zaključke ministarskog sastanka.
Tokom boravka u Parizu planiran je i bilateralni sastanak Crnatka sa francuskim ministrom inostranih poslova Žan-Markom Eroom.
Iz Ambasade Francuske saopšteno je da će na regionalnom samitu u Parizu biti istaknuta važnost saobraćajne i energetske povezanosti Balkana, kao i mladih.
Na skup su pozvani predstavnici šest zemalja zapadnog Balkana i pet partnerskih zemalja članica EU – Njemačka, Austrija, Hrvatska, Italija i Slovenija.
Iz francuske Ambasade podsjećaju da regionalna saradnja čini osnovni element približavanja zemalja zapadnog Balkana EU i ključni je faktor za njihovu stabilnost i prosperitet.
Zemlje Balkana, čija je evropska perspektiva priznata na samitu u Zagrebu 2000. godine pod francuskim predsjedavanjem EU, započele su strukturalne reforme radi modernizacije njihovih ekonomija i jačanja vladavine prava.
Niz sastanaka na visokom nivou započetih u Berlinu 2014. godine i nastavljenih u Beču 2015. godine, ima za cilj da se podrže napori ovih zemalja u njihovom približavanju EU jačanjem regionalne saradnje kroz konkretne inicijative.
Cilj Samita u Parizu je da se ostvari konkretan napredak u vezi sa ove dvije teme, uz predstavljanje rezultata primjene odluka prihvaćenih u Beču, ali takođe i pokretanjem novih inicijativa.
Riječ je o inicijativi razvoja infrastrukture koja obezbjeđuje povezanost u oblasti saobraćaja i energije radi otvaranja regiona i favorizovanja ekonomske saradnje koja je garant održivog rasta i otvaranja radnih mjesta.
Podržava se i inicijativa u korist mladih radi olakšavanja njihove mobilnosti u regionu i u okviru EU s ciljem povećanja perspektive za njihovo zapošljavanje i jačanja njihove uloge u približavanju ovih zemalja Evropi.
Samit je i prilika da sa radom započne Regionalna kancelarija za saradnju mladih na čije se osnivanje obavezalo šest zemalja zapadnog Balkana na samitu u Beču.