Predsjednik SDS-a Vukota Govedarica najavio je danas u Istočnom Sarajevu da će ova stranka u Narodnoj skupštini Republike Srpske pokrenuti inicijativu za održavanje referenduma o pravosuđu BiH.
Uradiće to ukoliko u Parlamentarnoj skupštini BiH ne bude podržan prijedlog SDS-a da o ovoj temi u parlamentu BiH bude održana vanredna sjednica.
"SDS će u parlamentu BiH zatražiti održavanje vanredne sjednice da bi se raspravljalo o nedostacima u radu Suda i Tužilaštva BiH, ali i Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH. Ako se parlament BiH ogluši o prijedlog SDS-a, onda ćemo u Narodnoj skupštini Srpske pokrenuti inicijativu za održavanje referenduma o ovom pitanju i zatražiti mišljenje građana Republike Srpske da li smatraju da je potrebna reforma pravosudnih institucija BiH u ovom momentu", rekao je Govedarica na konferenciji za medije.
On je istakao da namjera SDS-a nije da utiče na postupke koje vode pravosudne institucije BiH, već da ih natjera da rade svoj posao.
"Smatramo da je u BiH neophodno otvoriti proces reformi kada je riječ o pravosudnim institucijama, a to znači da ćemo u narednom vremenskom periodu da se suočimo sa ozbiljnom reformom i predlaganjem konkretnih zakonskih rješenja kada je riječ o pravosuđu BiH", istakao je Govedarica.
Kad je riječ o o procesu reforme zakonskih rješenja, on smatra, da je njemu potrebno pristupiti iz dva razloga, od kojih je jedan izbor sudija i tužilaca BiH, te kadrovska struktura u Sud i Tužilaštvu BiH. Prema njegovim riječima, aktivnosti VSTS-a dovele su do potpune neprincipijelnosti u pogledu nacionalne strukture i zastupljenosti Republike Srpske i Srba u Sudu i Tužilaštvu BiH.
"U Tužilaštvu BiH glavni tužilac je sa teritorije Federacije BiH, od četiri zamjenika tri su sa teritorije FBiH, u kabinetu glavnog tužioca sada, a i u zadnjih pet godina, nema niko iz Republike Srpske, a time i nijednog Srbina. U Sekretarijatu Tužilaštva sada, a i u proteklih pet godina nema nijednog Srbina", naveo je Govedarica.
Napominje da je i šef kabineta glavnog tužioca i sada i u proteklih pet godina Bošnjak sa teritorije FBiH, a da u Odjeljenju za odnose s javnošću Tužilaštva BiH nema niko iz Republike Srpske i nema nijednog Srbina.
"Predjednik Suda BiH i njegov zamjenik su iz bošnjačkog naroda, predsjednici Apelacionog odjeljenja i Krivičnog odjeljenja su iz bošnjačkog naroda, a predsjednik Upravnog odjeljenja iz hrvatskog naroda. Sekretar Suda je Bošnjak, kabinet predsjednika Suda je isključivo jednonacionalnog tipa, jer se u njemu nalaze svi Bošnjaci. I Služba za odnose s javnošću je jednonacionalnog tipa, jer se u njoj nalaze isključivo Bošnjaci i praktično nema nijednog Srbina", saopštio je Govedarica.
On je kao drugi razlog zbog čega je potrebna reforma pravosuđa BiH naveo neprincipijelnost u odnosu na žrtve rata i ratnih zločina srpske nacionalnosti.
"Niko od komandanata takozvane Armije BiH i HVO-a nije osuđen po principu krivične odgovornosti za razliku od srpskih komandanata i srpskog življa. Svi predmeti koji potpadaju pod kategoriju složenih predmeta kao što su Dobrovoljačka ulica, Atif Dudaković, Jošanica, Hrasnica, Sarajevo, Sijekovac i Bradina, nikada nisu riješeni", nabrojao je Govedarica.
Prema njegovim riječima, na ovakav način Sud i Tužilaštvo BiH siju strah kod građana Republike Srpske i stvara se nepovjerenje prema ovim institucijam.
"Potrebne su korjenite promjene i reforme", poručio je Govedarica.