Odjeljenje posebnog režima pri KPZ Foča, takozvani „bosanski Alkatraz“, jedan je od najstrožijih zatvora u regionu. Iako se tamo smještaju bezbjednosno najrizičniji zatvorenici iz cijele BiH, nikada se nije desio nijedan incident.
Nekoliko osuđenika tamo je zatvoreno od kada je ovo odjeljenje izgrađeno 2011. godine i već pet godina su u potpunoj izolaciji. Iako u ministarstvu pravde RS spisak zatvorenika Odjeljenja posebnog režima drže u strogoj tajnosti, saznajemo da se iza njegovih rešetaka od otvaranja nalaze Slaviša Ćulum (13,5 godina za pokušaj ubistva i razbojništvo), Rajko Pavić (18,5 godina zbog više krivičnih djela), Đorđe Ždrale (osuđen na 20 godina zbog ubistva Ljubiše Savića-Mauzera), Jugoslav Eraković (18 godina zbog ubistva), Radovan Stanković (20 godina za ratne zločine) i Mitar Knežević (34) zvani Crnogorac (serijski razbojnik iz Podgorice).
U ministarstvu pravde RS za Mondo.ba su potvrdili da se u ovom odjeljenju trenutno nalaze 24 osuđenika.
"U interesu očuvanja bezbjednosti Odjeljenja kao i zaštite osnovnih prava osuđenih lica, nismo u mogućnosti navoditi njihova imena kao i podatak kolika je dužina njihovog boravka. Od osnivanja odjeljenja do danas, nije zabilježen niti jedan incident, pokušaj ili bjekstvo osuđenika", kazao je načelnik Odjeljenja za nadzor nad radom kaznenih i vaspitno-popravnih ustanova RS Duško Šain.
U ministarstvu pravde RS nisu iznosili precizne podatke o uslovima boravka u ovom zatvoru, nego su samo kratko podvukli da „objekat i prostorije u potpunosti zadovoljavaju sve evropske standarde smještaja osuđenih lica“.
"Prostorije za smještaj mogu biti jednokrevetne i dvokrevetne, ali u pravilu, osuđenici se raspoređuju u jednokrevetne sobe", dodali su.
Takođe, saznajemo da je čitav kompleks pod video nadzorom, u svakom trenutku je u ćeliji moguće isključiti struju i vodu, zatvorenici u šetnju idu sami, a telefonski kontakti su im ograničeni na maksimalno deset minuta.
Advokat Goran Nešković, branilac Slaviše Ćuluma, za Mondo.ba je izjavio da se u više navrata obraćao Ustavnom sudu BiH, jer sumnja da višegodišnja potpuna izolacija, nije u skladu sa evropskom praksom.
"Čim je osnovan ovaj zatvor, njega su tamo poslali. Evo, već pet godina je neprekidno izolovan što posebno štetno utiče na njegovo psihičko stanje. Ni sa kim ne ide u šetnju niti razgovara, a i sa mnom može pričati najviše deset minuta. Još uvijek mi nije jasno pod kojim kriterijumima ga drže tamo, jer djela za koja je on osuđen nisu toliko teška. Obraćali smo se i Ustavnom sudu BiH, ali oni su tražili da se prvo iscrpe svi drugi pravni lijekovi. Međutim, ne znam kako, kada on nikada nije ni dobio rješenje da se nalazi u tom odjeljenju nego se njegov boravak produžava nekim internim aktima, kazao je Nešković.
Međutim, u ministarstvu pravde RS objašnjavaju da se u ovo odjeljenje raspoređuju osuđenici muškog pola koji za vrijeme izdržavanja kazne zatvora bitno ugrožavaju bezbjednost u kazneno-popravnim ustanovama, narušavaju red i disciplinu, kao i oni za koja se utvrdi da su sve ranije preduzete mjere prema njima, ostale bezuspješne.