Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić izjavio je da je u ovom trenutku preuranjeno govoriti o članstvu BiH u NATO-u.
Na konferenciji za novinare u Sarajevu poslije sastanka članova Predsjedništva BiH sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom, Ivanić je istakao da u BiH trenutno postoji politička saglasnost da bude aktiviran Akcioni plan za članstvo (MAP).
"Oko članstva u NATO nema potpune saglasnosti, ali ima oko MAP-a. To pitanje je preuranjeno. Generacije koje su sada aktivne politički o članstvu neće odlučivati. Kad se stvore uslovi o članstvu, o tome će neko drugi i u nekom drugom vremenu odlučivati", dodao je Ivanić.
Ivanić je ocijenio da je priča o članstvu BiH u NATO povod za političke sukobe. On smatra da do nestabilnosti u BiH može doći samo zahvaljujući političkim snagama u BiH koje jedino mogu i da obezbijede pravu stabilnost, jer ona zavisi samo od njih, a ne od NATO.
"Naša je opredijeljenost da Oružane snage BiH učinimo modernim, savremenim i dobro opremljenim i to ne radimo zbog NATO-a, nego zbog sebe", poručio je Ivanić.
On je upozorio da ljudi koji su ratovali u Siriji i došli u BiH predstavljaju potencijalna opasnost, ističući da je onaj ko zatvara oči pred tim politički i bezbjednosno naivan.
"Borba protiv svakog oblika ekstremizma ključna je obaveza političara i vjerskih lidera odakle taj ekstremizam dolazi", tvrdi Ivanić.
Ivanić kaže da ne vjeruje da će BiH biti velika tema u administraciji novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trampa i ne očekuje nikakve spektakulrane promjene.
"Mislim da se ključne političke ličnosti u novoj administraciji neće baviti nama. Mislim da ćemo biti tema birokrata u ministarstvima inostranih poslova", rekao je Ivanić, koji smatra da će najjaču ulogu u BiH imati Brisel.
Stoltenberg je rekao da je NATO spreman da aktivira MAP kada bude uknjižena vojna imovina, i uz provedene reforme u sektoru bezbjednosti.
"BiH je kandidat za članstvo u NATO i imate potrebne instrumente koji vam mogu omogućiti da napredujete. NATO nikad nije prisiljavao nijednu zemlju da postane članica. Na BiH je da to odluči", istakao je Stoltenberg.
On je pozdravio dokument Pregled odbrane, koji je usvojilo Predsjedništvo BiH, kao i napredak BiH ka članstvu u NATO, te pozvao da se učini još više, a lidere u BiH pozivao da hrabrije krenu u reforme.
"Želim da zahvalim BiH na učešću u misijama u Avganistanu i vašem doprinosu u borbi protiv globalne prijetnje terorizma. Cijenimo to što ste donirali municiju Iraku i doprinijeli borbi protiv `Islamske države`", poručio je Stoltenberg.
Komentarišući bezbjednosnu situaciju u BiH i na Balkanu, Stoltenberg je naglasio da NATO ne želi bilo kakvu eskalaciju sukoba, da će učiniti sve da budu smirene tenzije i izbjegnu konflikti u regionu, ali i da nema namjeru da raspoređuje trupe.
DOPRINOS BiH U BORBI PROTIV MEĐUNARODNOG TERORIZMA
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltebner poručio je danas u Sarajevu da je BiH sa svojim Oružanim snagama u prilici da značajno doprinosi međunarodnoj bezbjednosti u Avganistanu, što predstavlja dio globalnog nastojanja borbe protiv međunarodnog terorizma.
Stoltenberg je izrazio zahvalnost što je BiH u koaliciji koja se bori protiv terorističke organzacije "Islamska država", te za donaciju municije vladi Iraka, kao i doprinos u mnogim UN operacijama.
"Čast nam je da radimo sa vašim snagama koje su interoperabilne sa NATO snagama i koje ispunjavaju naše standarde. NATO će nastaviti da podržava nastojanja BiH ka tješnjim evroatlantskim integracijama", istakao je on.
Stoltenberg je tokom susreta sa ministrom odbrane BiH Marinom Pendeš u Domu Oružanih snaga izrazio zadovoljstvo što je u posjeti Sarajevu 20 godina nakon što je NATO sa 60.000 pripadnika omogućio da zemlja danas bude mirna i bezbjedna uz jedinstvene Oružane snage BiH.
"Činjenica da služite pod jedinstvenim lancom komande i čuvate mir zajedno jeste izuzetan uspjeh. NATO je ponosan da vas podržava", rekao je Stoltenberg.
On je podržao poruku Ministarstva odbrane BiH o modernizaciji Oružanih snaga BiH putem nedavno usvojenog Pregleda odbrane, ali i jačanje transparentnosti, odgovornosti i borbu protiv korupcije.
Pendeševa je poručila da Stoltenbergova posjeta predstavlja dokaz posebne pažnje koju NATO pruža BiH i njenim institucijama u pogledu reformski procesa i aktivnosti koje provodi u okviru evroatlantskog integracionog procesa.
"Ponosni smo jer aktivno učestvujemo u misiji `Odlučna podrška` u Avganistanu, kao pouzdan partner NATO-a. Namjera nam je da i dalje djelujemo u izgradnji bezbjednog i stabilnog unutrašnjeg okruženja u ovoj zemlji, ali i drugim misijama pod okriljem NATO-a, UN i EU", rekla je ona.
Pendeševa je poručila da su BiH i Ministarstvo odbrane spremni da preuzmu odgovornost, obaveze, ali i prava u okviru Akcionog plana članstvo u NATO-u /MAP/.
"Kako bismo to ostvarili predano radimo na ispunjenju Talinskog uslova, a o napretku u procesu knjiženja nepokretne vojne imovine redovno informišemo sjedište Saveza i države članice", rekla je ona.
Pendeševa je izrazila uvjerenje da će Stoltenberg kao generalni sekretar NATO-a i dalje pružati podršku BiH u njenim naporima da postane aktivna učesnica MAP-a, a potom i punopravna članica Sjeveroatlantske alijanse.
Stoltenberg se nakon obraćanja predstavnicima Ministarstva odbrane BiH i pripadnicima Oružanih snaga BiH sastao sa vojnicima koji su učestvovali u misijama koje predvodi NATO.