Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić izjavio je danas u Banjaluci da nema uslova da srpski politički predstavnici u Sarajevu nastave da učestvuju u radu sjednica zajedničkih organa.
Na konkretno pitanje da li time poziva na bojkot institucija, odgovorio je negativno.
Pozvao je poslaničke klubove u Srpskoj da zatraže održavanje vanredne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske povodom političkih implikacija izazvanih najavljenom revizijom tužbe BiH protiv Srbije za genoicid.
Ivanić je istakao da predstavnici iz RS treba da ostanu u državnim institucijama i obavljaju dnevne poslove, ali da zbog "vaninstitucionalnog djelovanja SDA, nema uslova za održavanje sjednica“.
"Ako se na ovom popusti, nikada se više ne bismo vratili nazad u institucije. Treba nam hladna glava ali i jasna poruka da se kršenje dejtonskog koncepta BiH, ničim ne može opravdati. Ovo je želja da se nameće vlastita koncepcija BiH uz nadu da će međunarodna zajednica to progutati. Ovo je prvi put da lideri Bošnjaka nemaju podršku međunarodnih institucija", izjavio je Ivanić danas u Banjaluci na konferenciji za medije.
Dodao je da je još prije nekoliko mjeseci znao da će se ovo dogoditi, te da je na vrijeme počeo da se priprema za to.
Najavio je da će u ponedjeljak održati sastanak sa političkim predstavnicima iz RS koji čine vlast na nivou BiH kako bi se još jednom razmotrila mogućnost da sazove vanrednu sjednicu Predsjedništva BiH. Ocijenio je da ga dosadašnji zahtjevi srpskih predstavnika "nisu uvjerili“ da to treba uraditi, jer smatra da bi time dao legitimitet pokretanju revizije tužbe.
Ivanić namjerava da napiše novo pismo Međunarodnom sudu pravde u Hagu, ali i zemljama članicama Savjeta za provođenje mira.
Tvrdi i da je unaprijed poznat ishod najavljene revizije, a ponovio je da iza toga ne stoje institucije BiH.
Bošnjačke političke predstavnike, ali prvenstveno lidera SDA Bakira Izetbegovića optužio je za nekoliko stvari - za nastavak proizvodnje krize, vaninstitucionalno djelovanje, stvaranje paralelnih struktura unutar BiH, te odustajanje od konsenzusa prilikom donošenja odluka u Predsjedništvu BiH.