• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Podignuta optužnica zbog referenduma u RS

Autor SRNA

Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv četiri osobe zbog neizvršavanja odluke Ustavnog suda BiH u vezi sa referendumom u Republici Srpskoj.

 Podignuta optužnica zbog referenduma u RS Izvor: Samir Cacan, mondo.ba
Izvor: Samir Cacan, mondo.ba

Tužilaštvo je saopštilo da je optužnica podignuta protiv Siniše Karana, Dragoljuba Reljića, Gorana Zmijanjca i Milana Petkovića.

Optuženi se terete da su, kao predsjednik i članovi Republičke komisije za sprovođenje referenduma o Danu Republike Srpske, kao "službene osobe u institucijama entiteta, odbili da izvrše konačnu i izvršnu odluku Ustavnog suda BiH, te počinili niz radnji i aktivnosti na sprovođenju referenduma o Danu Republike".

U saopštenju se dodaje da se oni terete da su svojim radnjama i postupcima, umjesto da postupe po obavezujućoj odluci Ustavnog suda BiH o privremenoj mjeri i odmah prekinu sve aktivnosti vezane za sprovođenje referenduma, nastavili kao Komisija da rade na organizaciji i sprovođenju referenduma, koji je na teritoriji Republike Srpske i održan 25. septembra 2016. godine, te na taj način učestvovali u neizvršavanju odluke suda. 

Optuženi se terete da su počinili krivično djelo neizvršavanje odluke Ustavnog suda BiH, Suda BiH, Doma za ljudska prava ili Evropskog suda za ljudska prava.

U istom predmetu donesene su i dvije naredbe o obustavljanju istrage.

Naredba o obustavljanju istrage protiv Davora Šešića, Nedeljka Glamočaka, Perice Bundala, Zdenke Gojković i Vojislava Gligića donesena je jer postoje okolnosti koje isključuju krivično gonjenje, budući da navedene osobe, kao poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske, imaju imunitet od krivičnog gonjenja.

Naredba o obustavi istrage protiv Mladena Ivanića, Mirka Šarovića, Željke Cvijanović i Milorada Dodika donesena je jer ne postoji dovoljno dokaza da su svojim radnjama počinili izvršenje krivičnog djela, pomaganje ili podsticanje u navedenom krivičnom djelu, navodi se u saopštenju Tužilaštva BiH.

KARAN: Optužnica protiv RS

Predsjednik Republičke komisije za sprovođenje referenduma o Danu Republike Siniša Karan izjavio je da optužnica Tužilaštva BiH protiv članova ove komisije predstavlja optužnicu protiv Srpske, njenih demokratskih dostignuća i prvog referenduma u BiH.

"Postoje vremena kada je veći ponos biti optužen, nego biti sudija i tužilac, a čini mi se da su to upravo ova vremena", rekao je Karan za RTRS.

On je napomenuo da više od 20 godina institucije BiH, prije svega pravosudne institucije na nivou BiH, koje Ustav ne poznaje i koje su nastale nasiljem međunarodne zajednice vrše nasilnu izgradnju neke virtuelne BiH i nasilnu razgradnju bića Republike Srpske.

"Jedan od tih procesa je i ovaj protiv referenduma, protiv Republike Srpske, njenih građana i Komisije", dodao je Karan.

On je naveo da je imao nekoliko poziva od ostalih članova koji nisu na optužnici, kao i velikog broja građana, od njih ukupno 677.771, koji su skupa sa optuženim članovima Komisije direktno učestvovali u ovom "teškom krivičnom djelu" i koji su bijesni što se nisu našli na toj optužnici.

"Ovo je optužnica protiv Republike Srpske, njenih demokratskih dostignuća, protiv jedinog i prvog referenduma u BiH i umjesto da svi budu srećni i ponosni da građani BiH i Srpske imaju taj kapacitet, nažalost, pravosudne institucije, koje Ustav ne poznaje, u saradnji sa međunarodnom zajednicom vrše pravno nasilje ovim činom", rekao je Karan.

Karan očekuje da će suđenje ići u pravcu kao što je bila i istraga koja je vođena, te podsjetio na sve što su institucije BiH radile da ne dozvole održavanje referenduma, navodeći primjer Centralne izborne komisije, Ustavnog suda BiH.

"Za nas je to ponos, branićemo Republiku Srpsku, branićemo pravo svih građana Srpske da i ubuduće mogu da izražavaju svoje mišljenje bez obzira na ovo i bilo kakva suđenja", poručio je Karan.

Prema njegovim riječima, ovo neće donijeti strah optuženim članovima Komisije ili bilo kome sljedećem ko će provoditi bilo kakve druge referendume.

On je pozvao sve institucije Republike Srpske, sve predstavnike državne vlasti Srpske da uvedu obavezan referendum kod svih važnih pitanja za Srpsku koji su integracionog procesa, a posebno kada je riječ o prenosu nadležnosti sa Republike na nivo BiH.

Karan je predložio da Narodna skupština ponovo izabere iste članove komisije, koji su iskusni, te da se malo poigraju sa Tužilaštvom BiH, da svih devet članova buduće Republičke komisije stave da su narodni poslanici i da se bezbrižno provode referendumi.

Dodik: Sud i Tužilašto izmislila međunarodna zajednica u saradnji sa Bošnjacima

Dodik ocijenio je da optužnica Tužilaštva BiH protiv članova Republičke komisije za sprovođenje referenduma o Danu Republike samo govori o apsurdu koji se zove BiH.

Dodik je istakao da je Sud i Tužilašto izmislila međunarodna zajednica u saradnji sa Bošnjacima da bi se putem neustavnih instalacija i protivno Dejtonu vršilo pravno i političko nasilje nad Srpskom.

On je podizanje optužnice nazvao nepodnošljivim i za Republiku Srpsku neprihvatljivim, te istakao da će se u skladu sa odlukom Narodne skupštine Republike Srpske svim raspoloživim sredstvima stati u odbranu optuženih.

"Ta gradacija koju su oni učinili je nelogična. Imate mnogo ljudi koji su u tome učestvovali i daleko više nego što su optuženi, a oni su našli iz njima znanih nepravnih, vjerovatno, razloga, da optuže četiri čovjeka, a da ostale članove Komisije, navodno, zbog imuniteta oslobode. To govori da je naša greška bila što nisu svi bili članovi parlamenta i, onda, ne bismo imali problem", rekao je Dodik za RTRS.

On je dodao da se u BiH dešavaju apsurdi, odnosno da neko mora biti optužen, a nije važno ko.

"Vjerovatno su računali da bi optužnica protiv mene, /premijera Republike Srpske Željke/ Cvijanovićeve ili bilo kojeg drugog visokopozicioniranog funkcionera predstavljala mnogo trvenja i da je to nemoguće završiti za godinu dana da bi modeliralo političke procese i, vjerovatno, se iz tog razloga odustalo, a ostalo je prema ova četiri čovjeka zato što nisu članovi parlamenta i nemaju tu vrstu angažmana", rekao je Dodik.

On je naveo da su četiri člana Komisije radila po zahtjevu i u skladu sa odlukom Narodne skupštine, čije odluke imaju obavezu da poštuju.

"Narodna skupština je rekla da se ide na referendum, a ne oni", rekao je Dodik.

On je zaključio da je očigledno riječ o montiranom političkom procesu.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE