• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Deset dana za konsenzus ili peticija o Sudu BiH

Autori mondo.ba Autori Brankica Spasenić

Predsjednik RS Milorad Dodik je danas, nakon sastanka sa predstavnicima vlasti u RS i NVO sektorom, još jednom zatražio podršku opozicije za održavanje referenduma o bh. pravosuđu.

 Deset dana za konsenzus ili peticija o Sudu Bi Izvor: MONDO/ Siniša Stanić
Izvor: MONDO/ Siniša Stanić

Dodik je najavio da će, ukoliko u roku deset dana ta podrška ne stigne, organizovati peticiju na istu temu.

Nakon sastanka je zatraženo i da se zakonom u RS utvrdi krivična odgovornost za nepoštovanje i nesprovođenje odluka institucija RS na nivou BiH, kao i da se ova mjera primjenjuje poslije oktobra naredne godine, odnosno poslije opštih izbora.

"Konstatujemo da je neophodno izvršiti produženje roka za održaavanje referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH i dopuniti odluku o referendumskoj komisiji, na bazi prethodne saglasnosti prikupljene od svih, a prije svega opozicije u RS. Pozivam opoziciju da podrži održavanje referenduma sa predloženim izmjenama, u roku od deset dana. Ukoliko podrške ne bude, odluku o refendumu treba privremeno povući do postizanja konsenzusa", kazao je Dodik.

Istakao je da će se u međuvremenu podržati inicijativa da se organizuje potpisivanje peticije sa identičnim pitanjem kao i u planiranom referendumu o Sudu i Tužilaštvu BiH, i da se obezbijedi najmanje 500.000 potpisa u RS.

Takođe, zatraženo je i da visoki predstavnik u BiH, najkasnije u roku 30 dana, dostavi izvještaj o svom radu kako bi se on razmatrao na sjednici Narodne skupštine RS.

"Povlačenje Srba iz Suda i Tužilaštva BiH bi bilo najdjelotvornije rješenje, ali moguće je samo ukoliko se dobije podršku Srba u institucijama BiH i pozivamo da oni zatraže i podrže njihovo povlačenje do donošenja novog Zakona o Sudu i Tužilaštvu BiH. Zahtijevamo što hitnije donošenje ovih zakona, te da se do tada obustavi svako odlučivanje u institucijama BiH", istakao je Dodik.

Nakon sastanka je zatraženo da se održi posebna sjednica Narodne skupštine RS sa temom - rad i delovanje Suda i Tužilaštva BiH.

Dodik je ponovio da je na sastanku konstatovano da je Dejtonskim sporazumom nadležnost za pravosuđe data isključivo entitetima, te da su „Sud i Tužilaštvo BiH antidejtonski i neustavno nametnuti“ i da su za RS neprihvatljivi.

"Stanje u pravosuđu je neizdrživo i neodrživo. Sud i Tužilaštvo BiH generišu međunacionalnu mržnju i ne doprinose pomirenju", istakao je Dodik.

On je još jednom iznio podatke prema kojima su isključivo Srbi osuđivani za najteža djela genocida i nečovječnog postupanja, ukupno njih 41, a iznio je i podatak da su Srbi u Sudu BiH osuđeni na ukupno 1.728 godina zatvora ili oko 75 posto ukupno izrečenih kazni.

"Sramno i nedopustivo je da su u Sudu BiH sudije sa kriminalnom prošlošću", dodao je Dodik.

Današnjem sastanku, kao što su već ranije najavili, nisu prisustvovali predstavnici opozicije u RS.
Predstavnici nevladinog sektora i entitetskih udruženja proizašlih iz rata, su osudili bilo kakav „izgovor za nedolazak na sastanak“ i poručili da nijedna ekonomska tema ne može biti veća od pitanja žrtava.

Takođe, kazali su da je „kap koja je prelila čašu“ bila oslobađajuća presuda Naseru Oriću.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE