Ruski ambasador je podsjetio da je odluku o zatvaranju OHR-a donio PIK još 2006. godine i dodao da je stanovništvo u BiH u stanju da samostalno odlučuje o svojoj sudbini.
Ambasador Ruske Federacije u BiH Petar Ivancov rekao je da je, nažalost, ponovno prinuđen da na narednoj sjednici Upravnog odbora Savjeta za provođenje mira (PIK) u Sarajevu postavi pitanje pristrasnosti i neobjektivnosti ocjena visokog predstavnika u BiH, koji bi trebalo da predstavlja interese međunarodne zajednice, a ne samo pojedinih njenih učesnika.
"Uzmimo, na primjer, nedavnu izjavu visokog predstavnika da je BiH 'ostavljena u nasljedstvo SAD'. Nisam siguran da će se sa ovom tvrdnjom složiti i u samoj BiH", istakao je Ivancov u intervjuu Srni, napominjući da je riječ "o suverenoj i nezavisnoj zemlji".
On je naveo da je smisao sastanka Upravnog odbora PIK-a koordinacija napora da bi se doprinijelo rješavanju nastalih problema, te priprema preporuka visokom predstavniku Valentinu Incku s ciljem unapređenja političkog i međuetničkog dijaloga u BiH.
"Aktuelnost predstojeće sjednice opredijeljena je teškom političkom situacijom u BiH koja se odnosi, prije svega, na probleme funkcionisanja njenih institucija, kao i na oštre nesuglasice u vladajućoj koaliciji na nivou Federacije BiH i BiH, što negativno utiče na stabilnost u zemlji", istakao je Ivancov.
Ruski ambasador smatra da će se na sjednici Upravnog odbora PIK-a, koja je najavljena za početak decembra u Sarajevu, govoriti i o tome kako se situacija može vratiti na put dijaloga i usvajanja političkih odluka radi normalnog funkcionisanja institucija u BiH.
"Očigledno je da PIK neće zaobići ni sadašnju pojačanu provokativnu retoriku u medijama, koja je očekivano izazvala reakciju kako u BiH tako i u regionu i samo zakomplikovala već komplikovanu situaciju u vezi sa međuetničkim povjerenjem i međusobnim razumijevanjem", istakao je Ivancov.
Prema njegovim riječima, svi međunarodni učesnici dijele iste ciljeve koji podrazumijevaju jačanje stabilnosti, mira i bezbjednosti i temelje se na potpuno suprotnom pristupu koji isključuje opasne provokacije.
Na pitanje da li će na sjednici Upravnog odbora PIK-a biti riječi i o eventualnom zatvaranju OHR-a, Ivancov je podsjetio da je stav Ruske Federacije u vezi s tim dobro poznat.
"Polazimo od toga da je vrijeme za to odavno došlo s obzirom na činjenicu da ta institucija /OHR/ više ne igra bilo kakvu suštinski pozitivnu ulogu u stabilizaciji situacije u BiH i stvaranju uslova za njen normalan razvoj", naglasio je Ivancov.
Ruski ambasador je podsjetio da je odluku o zatvaranju OHR-a donio PIK još 2006. godine i dodao da je stanovništvo u BiH u stanju da samostalno odlučuje o svojoj sudbini.
On je naveo da će se u vidokrugu političkih direktora Upravnog odbora PIK-a naći i pitanje predstojećih izbora koji će biti održani u oktobru 2018. godine u svjetlu presude Ustavnog suda BiH po apelaciji Bože LJubića i odsustvo napretka u korigovanju izbornog zakonodavstva.
"Fokus sjednice Upravnog odbora PIK-a na nivou političkih direktora, koja se održava dva puta godišnje, tradicionalno je na ključnim pitanjima provođenja Dejtonskog mirovnog sporazuma, situaciji u BiH i procesima koji utiču na njen razvoj, a koji su se pojavili nakon posljednjeg sastanka", rekao je Ivancov.
Govoreći o činjenici da je Rusija na posljednjoj sjednici Savjeta bezbjednosti UN dala iscrpnu ocjenu o izvještaju visokog predstavnika o situaciji u BiH, Ivancov je rekao da to nije iznenađenje jer ta ocjena odražava realnu situaciju u BiH i objektivno karakterizuje djelatnost visokog predstavnika.
"Vrijeme međunarodnog protektorata je isteklo i tu instituciju je pregazilo vrijeme", naglasio je Ivancov.