Institucije Hrvatske odbacuju svaku odgovornost za ustaški genocid na Srbima tokom Drugog svjetskog rata i zločine u logoru Jasenovac, ali, istovremeno, vuku poteze kojima pokazuju da podržavaju ideološke simpatizere ustaša
Svi hrvatski političari ukazuju da u Ustavu piše da se današnja Hrvatska zasniva na antifašizmu, ali ta zemlja i danas isplaćuje penzije veteranima Nezavisne Države Hrvatske, piše Nenad Tadić u tekstu za agenciju SRNA.
Prema Zakonu o penzionom osiguranju, Hrvatska isplaćuje penziju ili dio penzije pripadnika "Hrvatske domovinske vojske" mobilisane od 17. aprila 1941. do 15. maja 1945. i porodičnu penziju ili dio porodične penzije ostvarene nakon smrti tih pripadnika.
Ukratko, riječ je o penzijama za ustaše.
Ministarstvo veterana ove godine dodijelilo je 50.000 kuna (oko 6.700 evra) proustaškom udruženju "Društvo za istraživanje trostrukog logora Jasenovac".
Riječ je o udruženju koje negira karakter koncentracionog logora Jasenovac. Igor Vukić, sekretar udruženja, tvrdi da je Jasenovac bio "radni logor za protivnike NDH (u najvećem broju komuniste i njihove saradnike), te za grupu Jevreja koji su bili izuzeti iz deportacija u njemačke logore".
Srbe, koji su najviše ubijani, Vukić i ne pominje. On navodi da su "članovi društva uvjereni da bi sveobuhvatno istraživanje potvrdilo ocjenu da je to bio radni i sabirni logor, kako mu je glasio i službeni naziv, u koji zarobljenici nisu dovođeni sa namjerom da budu ubijani".
Istovremeno, predsjednik ovog udruženja katolički sveštenik Stjepan Razum tvrdi da je Jasenovac "mit", te da "ne postoje dokazi o masovnom stradavanju u tom logoru za vrijeme Drugog svjetskog rata".
Tabla HOS-a sa ustaškim pozdravom "Za dom spremni!", koja je mjesecima stajala ispred Jasenovačkog logora, veliki broj spomenka podignutih u čast crnih legija i ustaških jedinica širom Hrvatske, te podrška koju tome daju čak i osobe iz vrha vlasti - dovoljno govore koliko se "iskreno" Hrvatska politika ograđuje od ustaške zaostavštine.
Hrvatske političare i zvanični Zagreb vrijeđa kada vlasti Republike Srpske i Srbije traže da se Hrvatska izvini za genocid nad Srbima u NDH i ne sviđa im se izložba o Jasenovcu u UN ili obilježavanje užasnog zločina i genocida nad Srbima u Drakseniću.
Ali, predsjednik Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović je svojevremeno javno branila ustaški pozdrav "Za dom spremni!", rekavši da je to "stari hrvatski pozdrav".
Ni ona tokom svoje prve posjete Jasenovcu, u svojstvu predsjednika, nije prevalila preko usta - ko je zaista ubijan u tom logoru.
Vlada Tomislava Karamarka imala je ministra kulture Zlatka Hasanbegovića, koji se fotografisao ispred ustaških znamenja, a u svojim radovima one koji su se borili protiv NDH nazivao - "pobunjenicima".
Ni vlada Andreja Plenkovića očigledno nije raskrstila sa tom tradicijom. Ona je problem samo sklonila ispred očiju javnosti i premjestila spomenik HOS-a sa ustaškim pozdravom iz Jasenovca u Novsku - preko puta jednog od stotina miniranih partizanskih spomenika, na čijim temeljima se, navodno, zasniva nova hrvatska država.
Hrvatske vlasti i dobar dio društva ili nemaju hrabrosti ili jednostavno ne žele da se obračunaju sa ustašizacijom, koja već godinama preplavljuje zemlju.
Umjesto toga, ponavljaju političku mantru o partizanskoj tradiciji i pobjedi nad fašizmom, dok suze rone za poraženim ustašama.