Predsjedavajući Predsjedništva BiH Dragan Čović i predsjedavajući Savjeta ministara BiH Denis Zvizdić predali su predsjedniku Evropske komisije Žan Klodu Junkeru odgovore BiH na Upitnik Evropske komisije.
Tim povodom danas je u službenu posjetu BiH stigao i evropski komesar za politiku proširenja i susjedstva Johanes Han.
Kako piše Klix, ceremoniji predaje odgovora u Predsjedništvu BiH prisustvovali su brojni predstavnici domaćih organa vlasti, uključujući i predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, premijera FBiH Fadila Novalića i ministra finansija BiH Vjekoslava Bevande.
U procesu odgovaranja na Upitnik Evropske komisije učestvovalo je 1.100 različitih institucija sa svih nivoa vlasti, a koje su morale konsenzusom usvojiti sadržaj svakog odgovora iz Upitnika Evropske komisije. To je ujedno i razlog zbog kojeg je BiH trebalo mnogo više vremena da Evropskoj uniji dostavi odgovore nego susjednim zemljama, navodi Klix.
Upitnik Evropske komisije za pripremu mišljenja o zahtjevu za članstvo je analitički instrument politike proširenja EU koji Evropska komisija koristi kako bi ocijenila spremnost države koja je podnijela zahtjev za članstvo da stekne status kandidata i otvori pregovore o pristupanju s EU, o čemu odlučuje Savjet Evrope. Upitnik upućen BiH sadrži 3.242 pitanja grupisana u politički i ekonomski kriterijum te 33 poglavlja prava Evropske unije.
Evropska komisija je u ovom mjesecu usvojila Strategiju za Zapadni Balkan u kojoj je navedeno da bi uz neprekidan napor i angažman Bosna i Hercegovina mogla postati kandidat za pristupanje Evropskoj uniji.
"Komisija će započeti pripremu mišljenja o zahtjevu za članstvo Bosne i Hercegovine nakon što primi sveobuhvatne i potpune odgovore na Upitnik. Uz neprekidan napor i angažman Bosna i Hercegovina bi mogla postati kandidat za pristupanje. Kosovo ima priliku za održivi napredak kroz provedbu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i da napreduje na svom evropskom putu ukoliko to dopuste objektivne okolnosti", saopšteno je tada iz Evropske komisije.
Bosna i Hercegovina je 15. februara 2016. godine predala aplikaciju za članstvo u Evropskoj uniji. Evropski komesar za politiku i pregovore o proširenju Johannes Hahn uručio je 9. decembra 2016. godine predsjedavajućem Savjeta ministara BiH Upitnik Evropske komisije. Ovim je Evropska komisija zvanično započela proces pripreme mišljenja o Zahtjevu za članstvo Bosne i Hercegovine u Evropskoj uniji, koji je predat Savjetu Evropske unije u februaru 2016. godine.
ČOVIĆ: UBRZAĆEMO EVROPSKI PUT
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Dragan Čović ocijenio je da će predaja Upitnika predsjedniku Evropske komisije Žan-Klodu Junkeru ubrzati kandidatski status BiH i podsjetio da je prije dvije godine predat zahtjev za priključenje EU.
Čović je istakao da je odgovor na Upitnik bio ogroman posao koji je rađen 14 mjeseci, a zadnjih šest je priveden krajku.
"Upitnik je do kraja usaglašen kroz mehanizam koordinacije, a to je dokaz da je uhodan i sistem usaglašavanja u BiH", rekao je Čović. On je zahvalio Junkeru pomoći BiH da danas u svojim rukama drži svoj evropski put.
"Sada dalji posao zavisi od same BiH odnosno od vlasti u BiH. Rasterećeni rokom uvjeren sam da možemo napraviti novu agendu kako bi stigli susjede i ubrzali put kao EU", naglasio je Čović. zahvalivši Junkeru u ime tri čalana Predsjednštva BiH što su danas s ponosom predali odgovore na Upitnik.
Nakon ceremnije predaje odgovora na Upitnik Evropske komisije u zgradi Predsjedništva BiH, Čović je zahvalio Junkeru na prijateljskim riječima i savjetima, te je dodao da će svaki naredni korak BiH ka EU biti brži i efikasniji.
"Uvjeren sam da aktuelna klima pred izbore neće zaustaviti naše aktivnosti nego obrnuti, ubrzaćemo sve što smo stavili u agendu", rekao je Čović.
On je izrazio uvjerenje da će narednin koraci biti prepoznati - a plan rada još intenzivniji.
Čović je najavio da će naredne sedmice biti održan sastanak predsjednika Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića sa Predsjedništvom BiH na kojem bi trebalo da razgovaraju o granicama između tri zemlje.
"Nema EU puta dok ima nerazrješenih granica", podsjetio je Čović.