Među poslanicima Narodne skupštine RS, kao i prethodnih godina, izdvoje se oni koji izgleda smatraju da ćutanjem najviše doprinose radu, kao i građanima koji ih biraju. Pored toga, problematično je i prisustvo poslanika na sjednicama NS.
Ivana Lovrić, poslanik HSP-a od početka mandata 2014. godine nosi titulu “glavnog ćutologa”, a interesantno je i da je profesionalizovala svoj status u toj zakonodavnoj instituciji, što bi je trebalo motivisati da vidljivo i aktivno učestvuje u radu, budući da, uz minuli rad, prosječna plata profesionalnog poslanika može da dostigne oko 3 000 KM.
“Nijedno poslaničko pitanje ni inicijativu nisu postavili ili pokrenuli narodni poslanici: Ivana Lovrić (HSP), Milica Lovrić (SNSD), Gordana Tešanović (SNSD), Dušan Berić (SDS), Branko Butulija (SDS), Siniša Ilić (SRS), Vesna Jungić (SNSD), Siniša Maksimović (SNSD), Dragomir Vasić (SD) i Čedo Vuković (SNSD)”, saopštili su u Centrima civilnih inicijativa.
Najviše poslaničkih pitanja i inicijativa, u posmatranom periodu, postavili su ili pokrenuli poslanici: Branislav Borenović (PDP) - 19, Miroslav Brčkalo (PDP) - 16, Adam Šukalo (NS) - 13, Igor Ostojić (SDS) - 11, Dragan Galić (PDP) - 11, Vukota Govedarica(SDS) - 11.
Iz priloženog je vidljivo da su najveći interes da postavljaju pitanja imali poslanici opozicije, što je i logično, posebno sa stanovišta da neke teme koje ih interesuju nisu predmetom skupštinskih rasprava.
“Vidljivo je da se 42 odsto poslanika u veoma korektnom obimu bavi poslaničkim radom, te da koriste svoje mogućnosti da dođu do određenih saznanja i odgovora u vezi različitih tema koje ih interesuju u njihovom radu. Svoje mogućnosti da postavljaju pitanja izvršnoj vlasti, je koristilo 85 odsto poslanika u Skupštini, dok je 15 odsto poslanika u 2017. godini, u potpunosti zanemarilo ovu poslovničku mogućnost”, kažu u CCI i navode da Cvijetin Vilotić iz PDP-a nije ni imao priliku da postavlja poslanička pitanja, jer nije učestvovao u radu na redovnim sjednicama u 2017. godini, tačnije, poslanik je mandat preuzeo tek na kraju 2017. godine, te zbog toga nije relevantan uzorak o njegovim aktivnostima.
Iz monitorniga rada Narodne skupštine RS, koji je objavio CCI vidljivo je i da osam poslanika na skupštinskim zasjedanjima nije diskutovalo ni o jednoj od mjera koje su se pojavile na dnevnom redu parlamenta u 2017. godini.
U pitanju su, kako navode iz CCI-a, Milan Dakić (DNS), Veljko Marić (SNSD), Ivana Lovrić (HSP), Siniša Ilić (SRS), Ilija Tamindžija (SNSD), Čedo Vuković (SNSD) i Dalibor Pavić (SNSD).
Oni koji su diskutovali po najvećem broju tačaka dnevnog reda, u posmatranom periodu, su: Milanko Mihajlica (SRS RS) – 47, Adam Šukalo (NS) – 38, Nedeljko Glamočak (SDS) – 35, Zdravko Krsmanović (NDP) – 34, Admir Čavka (SBB) – 33 i Dragoljub Davidović (SNSD) – 26.
Ono što su u Centrima civilnih inicijativa zabilježili je i prisustvo sjednicama NSRS, iz kojeg se vidi da je u 2017. godini od 36 zasjedanja NSRS na svega 6 zabilježeno prisustvo svih poslanika.
Najviše izostanaka sa sjednica napravili su: Dragomir Vasić (SDS) - 26, Siniša Ilić (SRS) - 20, Dragan Čavić (NDP) - 12 i Senad Bratić (SDA) - 13.
“No, ovdje su vidljivi izostanci koji su se uredno najavili, dok na skupštinskim zasjedanjima, značajno je manji broj poslanika koji kontinuirano rade na sjednicama. Ti izlasci se ne evidentiraju, poslanici ulaze i izlaze iz skupštinske sale, a skupštinsko rukovodstvo se interesuje samo da, u skladu sa Poslovnikom, u skupštinskoj sali bude prisutno 28 poslanika, kako bi se uvijek održavao kvorum neophodan za rad”, kažu u CCI.