Formiranjem kolone "Marš besmrtnog puka" u parku "Petar Kočić" i šetnjom prema Trgu palih boraca, u Banjaluci je počelo obilježavanje Dana pobjede nad fašizmom.
U koloni su bili i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, premijer Srpske Željka Cvijanović, predsjednik i potpredsjednik Narodne skupštine Srpske Nedeljko Čubrilović i Nenad Stevandić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Milenko Savanović i ministar industrije, energetike i rudarstva Petar Đokić.
Među učesnicima "Marša besmrtnog puka" bio je i ruski ambasador Petar Ivancov.
Učesnici su nosili slike svojih predaka, učesnika Drugog svjetskog rata, zastave ratnih jedinica i transparente sa prigodnim porukama radi podsjećanja na vojnike i civile iz Narodnooslobodilačkog rata koji su dali živote u borbi protiv fašizma.
Na Trgu palih boraca NOR-a upriličen je kulturno-umjetnički program i obraćanje zvaničnika i polaganje vijenaca.
"Besmrtni puk" je međunarodna društvena akcija, koja je počela 2011. godine u gradovima Rusije tokom obilježavanja Dana pobjede 9. maja.
Banjaluka je jedan od 64 grada koji se na ovaj način pridružio obilježavanju ovog događaja.
Položeni vijenci
Povodom obilježavanja 9. maja - Dana pobjede nad fašizmom, vijence su u Banjaluci na spomenik poginulim borcima NOR-a položili predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Nedeljko Čubrilović, te delegacija Vlade na čelu sa premijerom Željkom Cvijanović.
Izvor: Mondo/Dušan VolašVijence su položili i generalni konzul Srbije u Republici Srpskoj Vladimir Nikolić, te delegacije Vijeća naroda, SUBNOR-a, Ambasade Rusije, republičkog Udruženja logoraša iz Drugog svjetskog rata, grada Banjaluka, Boračke organizacije Republike Srpske, Udruženja proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata, Oružanih snaga BiH i Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka, te druge brojne delegacije i pojedinci.
Himna je intonirana prije polaganja vijenaca, a predviđen je i kulturno-umjetnički program i obraćanje zvaničnika.
Dan pobjede obilježava se u organizaciji Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova i uz pomoć Gradskog odbora SUBNOR-a.