Urednik informativnog programa BHT-a Marko Radoja prijavio je policiji prijetnje smrću zbog informacije da je zabranio voditeljima na toj televiziji da 11. jula nose istaknut "srebrenički cvijet".
Radoja je Mondu potvrdio da je o prijetnjama obavijestio policiju u Istočnom Sarajevu. Istovremeno, Samostalni sindikat radnika u BHRT-u od menadžmenta BHRT-a zatražio je smjenu Marka Radoje zbog, kako se navodi, "narušavanja ugleda BHRT-a i prekoračenja ovlaštenja, povodom njegovih istupa u javnosti i neovlaštenih postupaka" kada je u pitanju obilježavanje godišnjice zločina u Srebrenici.
Neki sarajevski portali sinoć su objavili da je Radoja "zabranio" voditeljima te medijske kuće da nose "srebrenički cvijet", simbol koji se posljednjih godina ističe na dan obilježavanja godišnjice srebreničkog zločina.
Radoja tvrdi da nije zabranio nošenje cvijeta, već da je samo dao preporuku da ga voditelji ne nose.
"Svi naši novinari u živim uključenjima su nosili cvjetove i voditelji su koristili cvjetove. Imamo kodeks 'Knjiga ponašanja i uputstava za javne servise' koje nama radi BBC, u tom kodeksu stoji da pogotovo novinari u BiH, koja ima tešku istoriju i prošlost, nesređenu politiku i institucije, budu neutralni, jer znate da nikada nismo donijeli odluku koji su to naši praznici i koji su dani kada tugujemo", kaže Radoja.
Podsjeća da na dan borbe protiv side voditelji BHT1 ne nose trake.
"Uoči Srebrenice sam dao preporuku da svi nose cvjetove, osim voditelja, u to su bili uključeni i generalni direktor i svi ostali, i oni su mudro, a znajući da sam u pravu i šta se može desiti, sve prešutjeli i ostavili meni odluku. Direktor je trebalo da kaže hoće li ili neće nositi, ali svi su, bojeći se odmazde, sve prepustili meni. Noć uoči Srebrenice voditeljima sam poslao e-mail gdje u kojem sam preporučio da se cvijet ne nosi, ne zato što ne poštujem žrtve, nego zato što ćemo otvoriti Pandorinu kutiju", kaže Radoja.
Nakon što se sinoć u medijima pojavila informacija o tome dobio je brojne prijetnje smrću.
"Zbog svega toga, ni kriv ni dužan, ne smijem da uđem u Sarajevo",kaže Radoja.
Tvrdi da BHRT-om "vladaju parastrukture".
"To su judi koji su tu godinama, koji nemaju funkciju, a koji su dobro povezani s ostalim medijima, odnosno odgovaraju svojim strankama. Ja sam prvi urednik informativnog programa na BHRT-u u istoriji koji je došao van kuće i automatski sam bio na udaru tih parastruktura", kaže Radoja za Mondo.
Samostalni sindikat radnika zatražio je smjenu Radoje.
"Bez obzira na teške uslove rada, neuplaćene doprinose i sve ostale probleme sa kojima se susreću, radnici BHRT-a su besprijekorno uradili program iz Srebrenice, a dodatno uz to i program vezan za SP u Rusiji, kako bi našim pretplatnicima omogučili kvalitetan program. Mišljenja smo da jedna osoba, ma ko to bio, nema pravo svojim neovlaštenim postupcima baciti pod noge sav trud koji su uložili radnici BHRT-a",navode u saopštenju.
Radoja kaže Ističe da novinari i voditelji svoju počast žrtvama iskazuju svojim radom, prilozima i javljanjima uživo, što je bilo slučaj i sa Srebrenicom.
"Donio sam preporuku jer su mjesec dana prije Srebrenice počeli stizati zahtjevi za Bratunac, 3.500 stradalih Srba, Jasenovac, Jadovno i druga mjesta. Ja sam sve to odbijao ne zato što ne poštujem žrtve, nego upravo znajući šta to može izazvati. Danas dobijam zahtjeve da voditelji večeras odaju počast ubijenim Srbima u Brartuncu i šta ja da radim? Mi na drugi način odajemo počast", zaključuje Radoja.