Sudeći po zvaničnim statistikama skoro polovina domaćinstava nije priključena na javne vodovode, ali ni priključak ne garantuje uvijek pitku i zdravu vodu.
Kako piše EuroBlic osjetili su to i ovog ljeta stanovnici Srpca i Bileće, koji su usred avgustovske žege ostali žedni zbog kvara na vodovodu.
Srbački cjevovod godinama nije rekonstruisan, a cijevi su još iz doba SFRJ, a kvarovi su najčešći ljeti.
Najgore je, pišu novine, Prnjavorčanima koji godinama kubure s vodom.
''Nikad nismo imali normalnu vodu, iako se godinama o tome priča i stalno nešto gradi. Većina Prnjavorčana vodu iz vodovoda ne koristi čak ni za kuvanje, a kamoli za piće, jer se voda crpi iz jezera Drenova u koje ljudi ubacuju mrtve krave'', kaže jedna Prnjavorčanka.
Problema ima i u drugim dijelovima RS. Iako je BiH vodom jedna od najbogatijih zemalja u Evropi, rijetke su opštine u Srpskoj gdje mještani ne strahuju od kvarova, restrikcija ili zagađenja vode.
Zoran Popović direktor banjalučkog ''Vodovoda'' i predsjednik Udruženja ''Vodovodi RS'' kaže da nema detaljnih podataka o stanju u RS. Objašnjava da npr. Trebinje ima odličnu vodu, ali kuburi sa starom mrežom. U Modriči je jedini privatizovani vodovod u RS, a Bijeljinci piju ubjedljivo najskuplju vodu u RS jer se novac ulaže u izgradnju kanalizacije.
U Banjaluci nema problema s vodovodom, ali ima s kanalizacijom - skoro 50.000 građana živi u naseljima bez kanalizacioni mreže.