• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dan nestalih: Srpska traga za preko hiljadu ljudi

Autori mondo.ba Autori SRNA

Na spisku nestalih Republike Srpske još se nalaze 1.662 osobe, od kojih je 644 neidentifikovanih u spomen-kosturnicama.

Prisluživanjem svijeća i polaganjem vijenaca na Spomen-kosturnici na Novom groblju u Banjaluci danas je obilježen Međunarodni dan nestalih. Ovaj dan obilježen je u brojnim opštinama Srpske.

Predsjednik Odbora porodica poginulih i zarobljenih boraca Boračke organizacije Republike Srpske Zoran Vidić rekao je da ova organizacija ima obavezu da, u saradnji sa svim nevladinim organizacijama i Institutom za nestala lica BiH, radi na ubrzanju procesa traženja nestalih Srba kako bi on bio okončan.

Nakon polaganja vijenaca, Vidić je rekao novinarima da Republika Srpska još uvijek traga za 1.660 nestalih lica, od čega 814 boraca i 846 civila.

U tri Spomen-kosturnice u Republici Srpskoj nalazi se 650 neidentifikovanih tijela, od čega 311 u Banjaluci, 274 u Istočnom Sarajevu i 65 u Nevesinju", istakao je Vidić.

Član Privremenog upravnog odbora Instituta za nestala lica BiH Petar Šikman rekao je da je Institut uspostavio dobru saradnju sa Tužilaštvom BiH, zbog čega se u narednom periodu može očekivati veći broj ekshumacija i identifikacija srpskih žrtava rata.

"Srpski članovi Instituta rade na tome da se pronađu sva nestala lica u BiH, pogotovo iz Republike Srpske", rekao je Šikman novinarima, nakon prisustva obilježavanju na Spomen-kosturnici.

"Neki bi da ukinu Institut za nestala lica BiH odavno, ali mislim da nema šanse da se to sada desi, jer Institut postoji i funkcioniše. Srpski predstavnici dok se nalaze u ovoj instituciji radiće u interesu porodica nestalih iz Republike Srpske", rekao je Šikman.

Vijence na Spomen-kosturnici položila je delegacija Ministarstva rada i boračko-invlidske zaštite Republike Srpske koju je predvodio pomoćnik ministra Duško Milunović i delegacija Boračke organizacije Republike Srpske.  

Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić izjavio je juče da je od formiranja Instituta za nestala lica BiH 2008. godine proces traženja nestalih Srba u potpunosti zanemaren zbog čega će pokrenuti inicijativu za ukidanje ovog instituta.

On je rekao da se, prema evidenciji Republike Srpske, 5.518 osoba vodilo kao nestalo, a još se traži 1.662 osobe, od čega je 644 neidentifikovanih u spomen-kosturnicama.

Govoreći o stradanju Srba na Ozrenu u proteklom ratu, Kojić kaže da se 410 zarobljenih Srba vodilo kao nestalo, dok se još na tom području traži 126 nestalih Srba.

Zdravko Jorgić, otac nestalog borca Vojske Republike Srpske Dalibora Jorgića na Ozrenu, rekao je da je poznato gdje su zarobljena 54 borca iz grupe "Gostović", gdje su dovedeni i na koji način su ubijeni.

"Srpski vojnici koji su se živi predali ubijeni su na najsvirepiji način, vezane su im ruke i noge, ali je došlo naređenje od muslimanskog komandanta Sakiba Mahmuljina da se svi pobiju i odsječene su im glave", rekao je Jorgić.

Jorgić kaže da je masovna grobnica sa tijelima ubijenih srpskih vojnika među kojima je njegov sin izmještena na nepoznatu lokaciju, ističući da institucije Republike Srpske treba nešto da urade u ovom slučaju, jer on ne vjeruje u rad Suda i Tužilaštva BiH.

ČUBRILOVIĆ: UKINUTI INSTITUT ZA NESTALA LICA BiH

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović podržao je najavljenu inicijativu o pokretanju procesa ukidanja Instituta za nestala lica BiH, koji je, kako je ocijenio, sve ove godine opstruisao proces traženja nestalih Srba.

Riječ je o inicijativi koju su najavili Republička organizacija porodica zarobljenih boraca i nestalih civila i Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica.

Čubrilović je, povodom 30. avgusta, Međunarodnog dana nestalih, istakao da je potrebno ubrzati rad na rješavanju ovog pitanja, zbog čega je neophodno da se proces vrati u nadležnost institucija Republike Srpske, saopšteno je iz Narodne skupštine Srpske.

"Sama činjenica da je u prošloj godini identifikovano samo 13 nestalih Srba, a u ovoj tek šest, dovoljan je pokazatelj da je potrebno preispitati potrebu postojanja Instituta za nestala lica BiH, čijim radom ni porodice nestalih, ni institucije Republike Srpske, niti nevladnine organizacije u Srpskoj koji se bave ovim pitanjem nisu zadovoljne", rekao je Čubrilović.

On je dodao da Republika Srpska obilježavanjem Međunarodnog dana nestalih želi da skrene pažnju javnosti na problem selektivnog procesa traženja nestalih i da ukaže na potrebu da se što prije rasvijetli sudbina 1.196 nestalih za kojima, prema podacima Republičke organizacije porodica poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila, traga Republika Srpska.

"Zbog svega toga, jedini način je da se nadležnost nad ovim procesom vrati u institucije Republike Srpske, kako bi porodice poslije više od 20 godina konačno mogle da se dostojno oproste sa svojim najmilijim", istakao je Čubrilović. 

RAJILIĆ: SRPSKOJ VRATITI U NADLEŽNOST PROCES TRAŽENJA NESTALIH SRBA

Predsjednik Udruženja žena žrtava rata Republike Srpske Božica Živković Rajilić smatra da traženje nestalih Srba treba vratiti u nadležnost institucija Srpske zbog dugogodišnjeg zastoja ovog procesa na nivou BiH.

"Proces traženja nestalih Srba na nivou BiH potpuno je zaustavljen jer se samo pronalaze bošnjačke žrtve, a namjerno zapostavljaju srpske. Zato se zalažemo da se ovaj proces vrati u nadležnost Republike Srpske", rekla je Srni Rajilićeva, koja je prisustvovala obilježavanju Međunarodnog dana nestalih na Ozrenu kod Manastira Svetog Nikole.

Rajilićeva je istakla da je krajnje neprihvatljivo da srpske majke i danas, 23 godine od završetka rata, traže svoje najmilije, dok se u spomen-kosturnicama Republike Srpske i dalje nalazi 650 neidentifikovanih posmrtnih ostataka Srba.

Ona je navela da je Udruženje nezadovoljno radom Suda i Tužilaštva BiH u procesuiranju ratnih zločina počinjenih nad Srbima u proteklom ratu.

"Imala sam ranije sastanak sa predstavnicima Tužilaštva BiH u vezi sa slučajevima ratnih zločina nad Srbima na Ozrenu i Vozući, gdje je stradalo civilno stanovništvo, ali nema procesuiranja zločina. Sudi se samo Sakibu Mahmuljinu po komandnoj odgovornosti, ali nema procesuiranja onih koji su Srbima odsijecali glave", napomenula je Rajilićeva.

Rajilićeva kaže da je upoznala Tužilaštvo BiH o slučaju zatvaranja sedam srpskih žena u jednom toru na Vozući tokom proteklog rata, nakon čega im se gubi svaki trag.   

Obilježavanje Međunarodnog dana nestalih organizuje Republička organizacija porodica poginulih i nestalih boraca i civila Srpske.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE