• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gdje su žene u vlasti BiH?

Autori mondo.ba Autori Fena

U novom sazivu Narodne skupštine Republike Srpske biće zastupljeno svega 14 žena, što je za čak šest manje nego u dosadašnjem sastavu. Slična situacija i u Parlamentarnoj skupštini BiH.

 Poražavajući podaci o učešću žena u vlasti u BiH Izvor: Vedran Ševčuk/Mondo.ba
Izvor: Vedran Ševčuk/Mondo.ba

Iz SNSD-a je poslaničke mandate dobilo šest žena, PDP će predstavljati dvije poslanice, dok su u SDS-u, DNS-u, SP-u, NDP-u, Zajedno za BiH i Ujedinjenoj Srpskoj samo po jedna parlamentarka.

Narodna skupština RS-a broji 83 poslanika, što znači da ih je tek 16,8 posto u najvišem zakonodavnom tijelu RS-a.

Iz Centara civilnih inicijativa (CCI) su u protekle četiri godine upozoravali da je zastupljenost žena u Narodnoj skupštini RS-a tek 24 posto, što je, i simbolički i stvarno, pokazatelj njihovog neravnopravnog položaja u društvu.

Političke partije kada formiraju kandidatske liste za određeni nivo izbora, ispoštuju normu o obaveznom broju žena na listama, ali skroman broj na listama ima visoku poziciju i onda dolazi do toga da se uglavnom muškarci nalaze u institucijama zakonodavne, ali i izvršne vlasti.

I u prošlom sazivu entitetskog parlamenta najbrojniji klub bio je SNSD - koji od 29 poslanika u svom sastavu, imao i 10 žena ili 34,4 posto, što je za četiri poslanice više nego u budućem sastavu.

Drugi najbrojniji poslanički klub bio je SDS-SRS RS, koji je od 18 poslanika, imao svega tri žene ili 16,6 posto, dok će sada imati samo jednu.

POVEZANE VIJESTI

Klub poslanika PDP-a, uopšte nije imao žena u svom sastavu, dok je Klub poslanika DNS imao dvije žene ili 40 posto zastupljenost u Klubu, kao i Klub Socijalističke partije.

Klub poslanika NDP imao je jednu ženu, kao i Koalicija Domovina.

Iz CCI-a su isticali da je primjetno veće učešće žena kod stranaka koje čine skupštinsku većinu.

Ništa bolje nije ni u Parlamentu BiH.

Kada je u pitanju ravnopravnost i zastupljenost polova, ne možemo biti zadovoljni načinom budućeg sastava Predstavničkog doma PSBiH, jer je izabran manji broj žena nego proteklog mandata, izjavio je  promotor kampanje "Mi predstavljamo kandidatkinje – vi birate" Agencije za ravnopravnost polova Bosne i Hercegovine Almir Terzić.

Istakao je da je sada u Parlamentarnu skupštinu BiH, prema rezultatima koje je saopštila Centralna izborna komisija BiH, izabrano sedam žena, što je 16,67 posto manje nego u odnosu na početak prošlog mandata, kada ih je bilo deset.

"Situacija je nešto bolja kada je u pitanju Zastupnički dom Federalnog parlamenta, jer je tu izabrano 25 žena ili 25,50 posto, dok je Narodna skupština Republike Srpske na vrlo niskom nivou gdje je izabrano svega 14 žena ili 16,87 posto", kazao je Terzić.

Napomenuo je da je NSRS i u prošlom mandatu bila 'najgore' zakonodavno tijelo kada je u pitanju zastupljenost žena u politici.

Gledano po kantonima u Federaciji BiH, došlo je do ekspanzije učešća žena u politici.

Žene u BiH čine pola populacije

"Iako žene čine više od 50 odsto populacije u BiH, a izborni zakon predviđa kvotu od najmanje 40 odsto zastupljenosti manje zastupljenog pola na kandidatskim listama, tek 15 do 23 odsto je izabranih kandidatkinja u institucije vlasti.To nije samo slučaj s BiH, već i u svim državama u okruženju", rečeno je na regionalnoj konferenciji "U susret izborima 2018".

U Skupštini Hercegovačko–neretvanskog kantona izabrano je 14 žena ili 46, 67 posto što je apsolutni rekord u BiH.

"Generalno, Hercegovačko–neretvanski kanton nadmašio je čak i zastupljenost žena u najrazvijenijim demokratskim zemljama poput Skandinavskih zemalja, govorim o Finskoj i Švedskoj", rekao je Terzić, naglasivši da je čak izabran veći broj žena nego što je to propisano Zakonom i ravnopravnosti polova BiH.

Primjer Kantona 10 (Livanjskog kantona) je onaj gdje se ne vodi uopšte računa o ravnopravnosti spolova.

Kazao je da je generalno došlo je do povećanja učešća žena u kantonima i u Parlamentu Federacije BiH.

Ističe da, sudeći po svim prilikama, izmjene izbornog zakona su dale željene rezultate i možemo govoriti o boljoj zastupljenosti žena u političkom i javnom životu.

U AFRICI ODLUČUJU ŽENE

Koliko naša država zaostaje po učešću žena u vlasti, pokazuje primjer afričkih zemalja u kojima žene čine polovinu članova vlade.

Tako je, ubrzo nakon što je Etiopija objavila da je među prvima u svijetu dobila vladu u kojoj je broj muškaraca i žena izjednačen, isto učinila i Ruanda.

Ova zemlja na istoku Afrike saopštila je da žene sada čine polovinu kabineta koji je smanjen na 26 članova. Ruanda se ovim pridružila manjem broju država, uglavnom iz Evrope, u kojima žene obavljaju 50 odsto ili više ministarskih funkcija, navodi se u podacima Međuparlamentarne unije i agencije Žene UN.

Ruanda je ranije dobila pohvale iz međunarodne zajednice, pošto žene imaju 61 odsto poslaničkih mandata u parlamentu.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE