Pravni eksperti Faris Vehabović i Nurko Pobrić tvrde da inicijativa SDA oko preispitivanja naziva Republika Srpska nema osnovu.
Sudija Suda za ljudska prava u Strazburu, Faris Vehabović, komentarisao je namjeru Stranke demokratske akcije da pred Ustavnim sudom BiH pokrene pravnu proceduru kojom će se razmotriti ustavnost naziva Republike Srpske.
Kratko je poručio da "misli da nema šansi".
"Mislim da šansi nema - niti da dođe do Evropskog suda. Mislim da, iako nije zahvalno davati bilo kakve procjene za odluke sudova, ali držeći se do sada neke sudske prakse, mislim da je i tu osuđeno na neuspjeh", rekao je Vehabović za televiziju "N1".
Kao jedan od razloga za neuspjeh je naveo supremaciju jednih odredbi na druge odredbe Ustava koje Ustavni sud već rješava.
Kako kaže, to se desilo 2004. godine kada je po zahtjevu Sulejmana Tihića, nekadašnjeg predsjednika Stranke demokratske akcije, raspravljano o stvarima o kojima se poslije izjasnio Evropski su za ljudska prava.
Kako ističe, postoji praksa da Ustavni sud zauzme stav da nema supremaciju između pojedinih dijelova odredbi Ustava.
Sljedeći mogući razlog neuspjeha, Vehabović vidi u načinu kako je slučaj "Sejdić-Finci" dospio do Evropskog suda. Prema njegovim riječima, ovaj slučaj je dospio do ovog suda tek onda kada su ispcrpljeni svi prethodni pravni mehanizmi.
Šta Hrvati u RS misle o inicijativi SDA?
Podsjetio je da svaki građanin Bosne i Hercegovine ima pravo da pokrene proceduru pred Evropskim sudom za ljudska prava ukoliko smatra da mu je uskraćno neko pravo, pa i onda kada je u pitanju naziv entiteta.
Smatra da bi bilo nezahvalno reći da li će ovaj sud ikada raspravljati o slučaju naziva jednog entiteta, dodajući da će o tome dati stav u sudu ako to bude slučaj.
"Inicijativa nema osnovu"
Nurko Pobrić, profesor ustavnog prava, komentirajući za "Dnevni avaz" najavu iz SDA o tome da će pred Ustavnim sudom BiH pokrenuti pravnu proceduru kojom će se razmotriti ustavnost naziva entiteta Republika Srpska, podvlači da takva inicijativa, uopšte, nema osnovu.
"Naziv Republika Srpska je ustavna kategorija jer je u Ustavu BiH jedna od odredbi da se Bosna i Hercegovina sastoji od dva entiteta, Federacije BiH i Republike Srpske. Prema tome, Ustavni sud BiH, prema Ustavu, nije nadležan da ocjenjuje da jedna odredba Ustava nije u skladu s nekom drugom odredbom. Znači, ako bi neko podnio zahtjev za ocjenu ustavnosti te odredbe u kojoj se spominje entitet Republika Srpska, u skladu sa Ustavom BiH, Ustavni sud bi bio ovlašten jedino da odbaci takav zahtjev", kaže profesor Pobrić.
Slijedom toga, Ustavni sud BiH, ističe on, ne može uopšte odlučivati o nečemu što je ugrađeno u Ustav BiH, jer bi to, praktično "bilo odlučivanje o ustavnosti Ustava".