Predsjedavajući Predsjedništva BiH je rekao da su razgovori u Briselu bili kvalitetni i da su razmijenjena mišljenja o najvažnijim pitanjima.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je danas nakon sastanka sa zvaničnicima EU u Briselu da je najvažnije pitanje za BiH i EU u ovom trenutku dostavljanje odgovora na Upitnik, kako bi EU mogla da uradi kvalitetno mišljenje, te formiranje vlasti na nivou Federacije BiH i BiH.
"Vjerujemo da će biti dato pozitivno mišljenje članicama EU, kako bi one bile ohrabrene da nam daju status kandidata za EU. Mi vjerujemo da to kretanje prema EU možemo obezbijediti kroz koordinaciju sa ljudima u Evropskoj komisiji koji rade na tim pitanjima", rekao je Dodik novinarima u Briselu.
On je istakao da su današnji sastanci u Briselu sa predsjednikom Evropskog savjeta Donaldom Tuskom, evropskim komesarom za politiku susjedstva i pregovore o proširenju Johanesom Hanom i njihovim saradnicima bili kvalitetni i da su razmijenjena mišljenja o najvažnijim pitanjima.
Dodik je rekao da su članovi Predsjedništva BiH obavijestili zvaničnike EU da su u BiH trenutno najvažniji poslovi formiranje vlasti na nivou BiH i Federacije BiH.
"Republika Srpska je formirala vlast, neki kantoni takođe. Ali bez formiranja novih organa vlasti nemoguće je obezbijediti novu dinamiku i uvjeren sam da su naši sagovornici ovdje potpuno razumjeli takvu vrstu kretanja", rekao je predsjedavajući Predsjedništva BiH.
Dodik je naveo da je na sastancima bilo riječi i o razlikama o određenim pitanjima. "Postoje razlike vezano za MAP i NATO. Bez obzira na neke ranije donesene odluke, mislim da o tom pitanju trebamo da diskutujemo u BiH", rekao je Dodik.
On je naveo da put ka EU i formiranje organa na nivou BiH nije uslovljeno, što se tiče EU, pitanjima samoga MAP-a ili NATO-a.
BiH ove godine postaje kandidat za EU?
Dodik je naglasio da je svaki od trojice članova Predsjedništva BiH mogao sagovornike u Briselu da upozna o različitim aspektima problema, među kojima je i pitanje granice sa Hrvatskom i Srbijom, podsjetivši da je sa Crnom Gorom to pitanje rješeno.
"Postoje problemi koje su moji sagovornici iznosili kada je u pitanju izgradnja Pelješkog mosta. Moje lično mišljenje je da to tereba obaviti na bilateralnom novou između BiH i Hrvatske", rekao je Dodik.
On je naveo da je razgovarano i o problemu imovine bivših državnih preduzeća iz cijele BiH koja su sada dobila neki poseban satus u Hrvatskoj.
"Mi smo donijeli zajedničku odluku na nivou Predsjedništva BiH po pitanju imovine u samoj Hrvatskoj, i prema onome što mi mislimo, definitivno status pripadne našim subjektima. Nije fer, nije pošteno da se na taj način blokira ta imovina i pozivamo Hrvatsku da na tom pitanju razgovaramo i da donesmo važno rješenje", rekao je Dodik.
Dodik je rekao da je razgovarano i o regionalnim pitanjima, te ponovio stav da će Republika Srpska pratiti stav Srbije po pitanju Kosova i Metohije, prenio je N1.
"Govorili smo i o tome da je potrebno da regionalna saradnja dobije novu dinamiku, obavijestili smo naše saradnike da smo sve predsjednike zemalja regije pozvali u posjetu BiH", rekao je Dodik.
Prema njegovim riječima, u Briselu se Evropa koncipira i zvanična filozofija jeste usmjerna ka izrazitom poštivanju individualnih prava i da bi kolektiviteti trebalo da u nekoj genezi razvoja političkih procesa nekako nestanu.
"Ali, to je vjerovatno nemoguće u BiH. U BiH mora doći do dogovora o svemu, dva entiteta i tri naroda uvažavajući sva prava bilo kojeg pojedinca", istakao je Dodik.
On je napomenuo da su se sagovornici usaglasili da je neophodno doći do revizije izbornog zakonodavstva, te da svako ima svoj pogled na sve to.
"U svakom slučaju niko ne spori potrebu da dođe do revizije i modernizacije izbornog zakonodavstva i mislim da je to jedan od zadataka koji ćemo morati da radimo", rekao je Dodik.
On je izrazio zadovoljstvo što je i predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker došao na sastanak mimo najavljenih protokolarnih obaveza i ocijenio da to govori o jednoj dobroj atmosferi.
"Vraćamo se sa jednim zajedničkim stavom da je što je prije moguće neophodno završiti Upitnik i doći do statusa kandidata BiH za EU", poručio je predsjedavajući Predsjedništva BiH.