U Srpskoj je, od početka godine, otkriveno 946 migranata, ali se jači talas očekuje na proljeće, upozorio je direktor policije Darko Ćulum, nakon sjednice Koordinacionog tijela za praćenje ilegalnih migranata preko teritorije Srpske.
To je, kaže, bezbjednosni rizik, jer je među migrantima veliki broj sumnjivih. Posebno zabrinjavaju informacije da se migranti iz Sarajeva usmjeravaju ka Banjaluci, i Srpskoj.
Grupe migranata na željezničkoj i autobuskoj stanici u Banjaluci i njihovoj okolini, sve su češći prizor u najvećem gradu Srpske. Prema nezvaničnim informacijama, na željezničkoj stanici u Sarajevu, svjesno ih usmjeravaju prema Banjaluci, uz lažno obrazloženje da ih tamo čeka autobus, koji će ih besplatno odvesti do Bihaća, ili da će, preko Gradiške, lakše doći do Evropske unije, nego preko Bihaća. Takve informacije imaju i u policiji Srpske, javila je RTRS.
"Te informacije postoje, one su, za sada, neprovjerene, ali i mi to znamo. Oni imaju taj izgovor da nisu imali dovoljno novca za kartu do Bihaća. To su informacije koje još uvijek provjeravamo", kaže Ćulum.
Cilj je da bude smanjen pritisak na Unsko-sanski kanton, a migrantska kriza prebačena u Srpsku, smatraju u banjalučkom Forumu za bezbjednost. Zbog toga će formirati posebnu radnu grupu, koja će se sastati naredne sedmice.
"I svakako, radna grupa će donijeti određene zaključke po pitanju bezbjednosti i daljim koracima koje je potrebno preduzeti kada je riječ o migrantskoj krizi", naglašava Sanja Stanić, zamjenica predsjednika Foruma za bezbjednost Grada Banjaluka.
Najveći talas migranata očekuje se dolaskom toplijih dana. U Grčkoj ih je trenutno u pokretu između 60.000 i 70.000, uz 300 novih dnevnih ulazaka. Većina ih do BiH dolazi bez većih problema, a lako prelaze i veoma poroznu, istočnu granicu iz pravca Srbije i Crne Gore.
Stiže li u BiH novi migrantski talas?
Tu je granicu veoma teško zatvoriti, kažu u policiji Srpske, ali ističu da njihovi pripadnici intenzivno prate kretanje migranata, radi zaštite imovine i lične bezbjednosti građana. Dodaju da su od početka godine otkrivena tri slučaja krijumčarenja ljudi, a migranti su počinili po jedno razbojništvo, krađu i tešku krađu. Mnogo više je onih koji predstavljaju potencijalnu opasnost.
"Ima i pet, šest osoba koje se mogu dovesti u vezu sa terorizmom i terorističkim aktivnostima, a u Unsko-sanskom kantonu ima 26 lica koja se mogu dovesti u vezu sa ratnim dejstvima u Siriji", napominje Ćulum.
Vlada Srpske pomaže Bihaću sa 50 hiljada KM
Odluka Vlade, da migranti ne mogu da se zadržavaju u Srpskoj, ostaje na snazi, jedan je od zaključaka Koordinacionog tijela. Poručuju da Srpska nema kapaciteta za formiranje migracionih centara.
"Mi nećemo prihvatati nikakve međunarodne donacije za građenje centara za zbrinjavanje migranata", jasnu poruku je poslao Miloš Stevanović, član Koordinacionog tijela za praćenje ilegalnih migranata preko teritorije Srpske.
Broj migranata na teritoriji Srpske u prva dva mjeseca ove godine veći je za 80 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period. Najviše ih je otkriveno na području policijskih uprava Banjaluka, Gradiška, Prijedor i Bijeljina.