I dok brojni oboljeli od teških bolesti s nestrpljenjem očekuju legalizaciju kanabisa u medicinske svrhe u BiH se po ovom pitanju još ništa značajno ne dešava.
Klinička ispitivanja pokazuju djelotvornost preparata na bazi kanabisa, ali u BiH, zbog postojećih zakonskih prepreka, građani kojima su potrebni – iste nabavljaju ilegalno.
Pomoćnik ministra civilnih poslova BiH za zdravstvo Draženka Malićbegović rekla je za Mondo da je radna grupa pri Komisiji za sprečavanje zloupotrebe opojnih droga imala dva prijedoga za legalizaciju kanabisa.
"Jedna opcija je bila da se ide na izmjenu Zakona o sprječavanju i suzbijanju zloupotrebe opojnih droga, dok je druga da se samo ide prema Savjetu ministara BiH, a u skladu sa članom 16. zakona tj. da se kanabis iz skupa strogo zabranjenih materija prebaci u strogo kontrolisane supstance. Komisija je zasjedala i odlučila da se ide na izmjenu zakona koji je u nadležnosti Ministarstva bezbjednosti BiH. Za drugu opciju protiv su bili predstavnici Republike Srpske", rekla nam je Malićbegovićeva.
Ona nije mogla da precizira da li će i kada medicinski kanabis pronaći u legalnim farmaceutskim tokovima.
"To je veoma dug proces i sigurno će potrajati obzirom na trenutnu političku situaciju. Morate imati formiran Savjet ministara BiH, a pošto je predlagač zakona Ministarstvo bezbjednosti oni bi trebali znati koliko im treba vremena", istakla je Malićbegovićeva.
MONDO: Treba li legalizovati kanabis za liječenje?
S druge strane ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić za Mondo kaže da je Ministarstvo civilnih poslova BiH nosilac legalizacije kanabisa u medicinske svrhe.
"Oni su imenovali radnu grupu od raznih eksperata medicinske struke. Radna grupa radi na tome i ne mogu da komentarišem nešto što pripada drugom ministarstvu. Moja saznanja govore da se ne mogu usaglasati oko nekih stvari, ali ne znam detalje", kratko nam je rekao Mektić.
Kanabis i njegov zdravstveni i ekonomski potencijal tema je o kojoj se raspravlja već godinama. Iako su mišljenja po pitanju legalizacije podijeljena, svjetski analitičari previđaju da će evropsko tržište uzgoja kanabisa do 2028. godine vrijediti 123 milijarde evra.
Predrag Duduković iz Udruženja ekonomista SWOT smatra da, bez obzira što kasnimo u mnogim stvarima za evropskim tržištem i vrijednostima, medicinski kanabis u BiH će se pojaviti u nekom narednom periodu. Takođe dodaje da njegova vrijednost neće biti velika kao u zemljama EU.
"Mi svakako pratimo evropske tokove i sve što se dešava na tržištu Zapadne Evrope moraće se u budućnosti refletkovati i na nas, naročito ako je sve u funkciji ozdravljenja i liječenja ljudi", rekao je nam je Duduković.
On je istakao da ne postoje posebni razlozi za odgađanje legalizacije kanabisa za duži period nego što se to dešava na evropskom tržištu, ali da je predviđanje nekog tačnog vremenskog termina kada će se to desiti nezahvalno jer se radi o "jako osjetljivoj stvari".
Govoreći o ekonomskoj isplativosti ovih proizvoda kao i eventualnom monopolu pojedinih kompanija nad ovim proizvodom naš sagovornik kaže:
"Sigurno će u pravom naletu sve raditi jedna kompanija ili nekoliko jačih firmi, ali sumnjam da će neko imati monopol odnosno ekskluzivno pravo nad takvim proizvodima ili preparatima", podvukao je Duduković.
Političari u Republici Srpskoj načelno su protiv legalizacije narkotika, ali kad je u pitanju medicinska marihuana kažu da nemaju ništa protiv.
Jedan od zagovornika legalizacije marihuane u medicinske svrhe u Reublici Srpskoj je načelnica Klinike za onkologiju UKC Zdenka Gojković, bivši poslanik u Narodnoj skupštini RS, danas delegat u Vijeću naroda RS. Ona je godinama unazad ovo pitanje nametala u najvišem zakonodavnom organu Srpske.
"Republika Srpska je dala vrlo kvalitetne amandmane da se tržište mediciskim kanabisom tako uredi čak da krenemo od proizvodnje. Takođe tu su i prijedlozi kako saditi, uzgajati i prerađivati kanabis", rekla nam je Gojkovićeva.
Anketa
Da li biste podržali legalizaciju marihuane u medicinske svrhe?
-
Da
94.41% (355)
-
Ne
5.59% (21)
Evropski parlament podržao je sredinom februara upotrebu marihuane u medicinske svrhe nakon rasprave o mogućim zloupotrebama medicinski opravdanih tretmana. Poslanici su potom pozvali Evropsku komisiju i vlasti članica Evropske unije da definišu šta je medicinski kanabis, spriječe zloupotrebe i obezbijede finansijska sredstva u novom programu istraživanja njegovih terapijskih efekata. Takođe, neki evropski poslanici smatraju da bi sveobuhvatnom regulacijom lijekova na bazi kanabisa bilo ograničeno crno tržište i garantovan kvalitet proizvoda.
Evroposlanici smatraju da postoje zadovoljavajući dokazi prema kojima kanabis ima terapijske efekte u liječenju hroničnog bola kod odraslih, te da ublažava mučninu i povraćanje uzrokovane hemioterapijom, kao i simptome spazmičnosti kod pacijenata sa multiplom sklerozom i pospješuje rast kostiju.
Neki poslanici, koji su po profesiji ljekari, upozoravaju da treba obratiti pažnju na dva ekstrema – mora se djelovati protiv stereotipnih tvrdnji da je kanabis ilegalna i opasna droga, a, s druge strane, treba paziti da pacijenti ne počnu da upotrebljavaju kanbis kad god ih nešto zaboli.
Komesar Evropske komisije za zaštitu potrošača Vera Jurova najavila je dalja istraživanja o terapijskim učincima kanabisa. Kada je riječ o kanabisu i njegovom korištenju, najliberalnije zemlje u EU su Holandija, Španija, Portugalija, Njemačka i Češka, napominju portali za političku analitiku.
Nikšić: Inicijativa u Kantonu Sarajevu
Poslanik u Skupštini Kantona Sarajevo Damir Nikšić uputio je inicijativu za legalizaciju kanabisa u medicinske svrhe. Nikšić je u obraćanju kantonalnim poslanicima kazao kako inicijativu podnosi kao samostalni predstavnik "progresivnih slobodarskih sugrađana i sugurađanki KS i to tri dana prije Svjetskog dana marihuane."
On je inicirao i da se donese akt koji će poslužiti za "dekriminalizaciju upotrebe kanabisa u medicinske i rekreativne svrhe". Kako kaže, već je naširoko poznata upotreba ulja kanabisa u medicinske svrhe.