Grad Banjaluka podnijeće krivičnu prijavu protiv odgovornih lica u preduzećima "Eko trejd" i "Univerzum" zbog nezakonitog postupanja sa industrijskim otpadom u krugu Poslovne zone "Incel".
Nezakonito postupanje sa industrijskim otpadom otkrila je Ekološka inspekcija tokom kontrole niza preduzeća koja posluju u krugu nekadašnjeg giganta, saopšteno je iz Odjeljenja za inspekcijske poslove banjalučke Gradske uprave.
"Umjesto da je zbrinjavan na zakonom propisani način i na lokaciji za koju su imali dozvolu, otpad ili dio njega, je prosipan sa jedne zapuštene lokacije na drugu lokaciju unutar `Incela`", navedeno je u saopštenju.
Vlasnik oba preduzeća je Petar Šmitran, a registrovana su za sanaciju industrijskih onečišćenja, odnosno prikupljanje i zbrinjavanje upotrebljenog motornog ulja.
U Odjeljenju za inspekcijske poslove navode da je preduzećima zabranjen rad, a prostor oko lokacije na kojoj je nepropisno zbrinjavan otpad ograđen zaštitnom trakom.
"Sa lokacije je uzokovan rasuti otpad i poslan na analizu u Institut za zaštitu i ekologiju. Nakon analize će biti poznato o kakvoj vrsti otpada se radi, a sumnja se da je riječ o iskorištenom motornom ulju, koje su ove firme prikupljale od drugih preduzeća", navode u Odjeljenju za inspekcijske poslove.
Načelnik Odjeljenja za inspekcijske poslove Janko Kecman istakao je da je Grad Banjaluka odlučan da riješi ovaj problem i da otkloni sve potencijalne ekološke prijetnje u krugu "Incela", te sve poslovne subjekte koje predstavljaju problem stavi pod puni nadzor i kontrolu.
Kecman kaže da Grad Banjaluka očekuje da bi do sredine ovog mjeseca trebao dobiti rezultate istraživanja kvaliteta zemljišta u krugu "Incela".
On je istakao da je tokom maja izvršeno je uzorkovanje zemljišta sa 44 lokacije u krugu "Incela".
"Za dvadesetak dana imaćemo rezultate istraživanja svih uzoraka zemljišta nakon čega ćemo znati koliki je stvarni stepen onečišćenja", rekao je Kecman.