Nekropola sa stećcima, za koju se vjerovalo da je potpuno nestala prije više od sto godina, otkrivena je u Kreševu, starom kraljevskom gradu u srednjoj Bosni, a stručnjaci tvrde da je pronađeno pravo izgubljeno blago.
O nekropoli, otkrivenoj na lokalitetu Polje, postoji samo jedan spomen, a pretpostavljalo se da je nestala tokom 19. vijeka, kada je, navodno, zbog niveliranja i pretvaranja u oranicu, nasuta rečnim oblucima, a njena površina prekrivena slojem humusa, prenosi Fena.
"Na taj način je ova nekropola zapravo prokopana i smatrano je da je uništena i da više ne postoji", rekao je direktor Instituta za arheologiju pri Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu Adnan Kaljanac.
Prema njegovim rečima, već prvog dana areheloških istraživanja pronađeno je šest stećaka i jedan grob, a u nastavku iskopavanja otkriveno je ukupno 30-ak stećaka, ali se vjeruje da to nije konačna brojka i da je nekropola dosta veća.
Zaboravljena nekropola pronađena je na lokaciji na kojoj je bila planirana izgradnja policijske stanice, a u Ministarstvu unutarnjih poslova Srednjobosanske županije tvrde da su zbog arheoloških istraživanja, radovi odloženi.
Novootkrivena nekropola sa stećcima nije jedina na području Kreševa, a one na lokalitetima Brdo u Deževicama, Kose, Crkvenjak i Klupe proglašene su nacionalnim spomenicima BiH.
Stećci su srednjovjekovni monolitni kameni spomenici karakteristični za celo područje današnje BiH i dijelove Srbije, Crne Gore i Hrvatske. Prema raspoloživim podacima, pojavljuju se od druge polovine 12. vijeka, dok u 16. vijeku njihova izrada postepeno nestaje.
Po broju srednjovekovnih nadgrobnih spomenika, BiH je najbogatija zemlja u regionu, ali eksperti upozoravaju da je većina nekropola u vrlo lošem stanju i da su rijetki primjeri njihove odgovarajuće zaštite.
Procjenjuje se da u BiH ima približno 60.000 stećaka, od čega je deo pod zaštitom države, a 24 nekropole upisane su na UNESCO-ovu listu svjetskog naslijeđa.