Tomašević i Škoro u drugom krugu na izborima za gradonačelnika Zagreba

Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

U drugi krug lokalnih izbora za gradonačelnika Zagreba prošao je predsjednik Domovinskog pokreta Miroslav Škoro, koji će se za poziciju gradonačelnika Zagreba boriti protiv lidera platforme "Možemo!" Tomislava Tomaševića.

Izbori za gradonačelnika Zagreba Izvor: Mondo/Goran Sivački

Škoro, sa 12,2 posto osvojenih glasova, u posljednji je trenutak prestigao dugogodišnju desnu ruku pokojnog gradonačelnika Zagreba Milana Bandića i kandidatkinju "MB365 – Stranke rada i solidarnosti "Jelenu Pavičić Vukičević koja je osvojila 11,1 posto glasova, a iza sebe je ostavio i kandidata HDZ-a Davora Filipovića koji je osvojio 9,9 posto.

Najvrijedniju pobjedu u prvom krugu lokalnih izbora odnio je lider platforme "Možemo!" Tomislav Tomašević osvojivši čak 45 posto glasova birača.

Škori, kako pišu hrvatski mediji, predstoji teška borba za mjesto prvog čovjeka hrvatske prestonice, jer SDP-ov kandidat Joško Klisović, koji nije uspio izboriti plasman u drugi krug, već je sinoć pozvao sve birače da u drugom krugu glasaju za lidera "Možemo!."

Pretpostavka je da će Škoru podržatio HDZ.

U Hrvatskoj su juče održani lokalni izbori, na kojima je učestvovalo više od 38.000 kandidata za funkcije u predstavničkim tijelima i izvršnoj vlasti u 555 gradova i opština.

Penava osvojio najviše glasova u Vukovaru

U Vukovaru bivši HDZ-ov kandidat Ivan Penava, koji se kandidovao ispred liste IP-NL, HKS, ima veliku prednost nad sadašnjim HDZ-ovim kandidatom Nikolom Mažarom.

Penavi je pripalo 43,66 odsto glasova, a Mažaru 24,94 odsto.

U Splitu u drugi krug vjerovatno idu Ivica Puljak, kandidat Centra za gradonačelnika, sa osvojenih 27,3 odsto glasova, i Vice Mihanović iz HDZ-a s 22,33 odsto glasova.

Aktuelni zamjenik gradonačelnika Marko Filipović (SDP, HSU, IDS, HŠ) vodi u Rijeci sa osvojenih 30,16 odsto glasova, a iza njega je kandidat grupe birača Davor Štimac sa osvojenih 16,03 odsto.

U Kninu najviše glasova za Ćaćića, Anja Šimpraga na trećem mjestu

U Kninu najviše glasova - 38 odsto osvojio je dosadašnji zamjenik gradonačelnika Marijo Ćaćić kandidat grupe građana, a u drugi krug ide i Nikola Blažević kandidat HDZ-a.

Na trećem mjestu – sa osvojenih 13,68 odsto je Anja Šimpraga, saborska poslanica SDSS-a. Ona je prvi kandidat za čelno mjesto u gradu ispred srpske zajednice još od "Oluje", što se tumači kao veliki pomak.

Aktuelni gradonačelnik Knina i kandidat grupe birača za šibensko-kninskog župana Marko Jelić pobjednik je prvog kruga izbora, prema prvim nezvaničnim rezultatima DIP-a. Jelić je, nakon prebrojanih rezultata sa svih 211 biračkih mesta, osvojio 36,52 odsto, odnosno 16.557 glasova. Aktuelni HDZ-ov župan Goran Pauk osvojio je 36,10 odsto, odnosno 16.370 glasova.

U Splitu je najveće povjerenje birača dobio kandidat Centra, Ivica Puljak koji je osvojio 26,82% glasova a u drugom krugu mu predstoji bitka sa kandidatom HDZ-a Vicom Mihanovićem koji je osvojio 23,23%.

U Osijeku je HDZ-ov Ivan Radić osvojio 38,68 odsto glasova, a sledi nezavisni Berislav Mlinarević, uz podršku desničarskih Domovinskog pokreta i Mosta s 19,62 odsto.

Nezvanični rezultati prvog kruga lokalnih izbora pokazuju da je šest župana, izabrano u prvom krugu, osvojivši više od 50 odsto glasova birača, dok će u ostalim županijama odluka o županu biti poznata nakon drugog kruga za dve nedelje.

Građani Hrvatske birali su opštinska veća i načelnike u 428 opština, gradska veća i gradonačelnike u 127 gradova i glavnom gradu Zagrebu koji ima status županije, i župane i županijske skupštine u 20 županija.