Bled krasi i spomenik srpskom naučniku i istaknutom diplomati
Bled, "biser Slovenije", jedna je od najpoželjnijih turističkih destinacija u ovom dijelu Evrope.
Oaza mira ostavila je bez daha kako turiste, kako i fudbalere Borca, koji se od 18. do 30. juna pripremaju na Bledu za predstojeće obaveze u domaćim takmičenjima i na inostranoj sceni.
Kako je tokom prijema za "borčevce", organizovanog na Bledskoj tvrđavi, istakao prvi čovjek grada Janez Fajfar, sam grad broji oko 5.000 stanovnika. Interesantan je podatak da je jedan Srbin počasni građanin Bleda – u pitanju je Mihajlo Pupin!
Ovaj srpski naučnik i književnik rođen je devetog oktobra 1858. godine u mjestu Idvor u južnom Banatu, a preminuo je 12. marta 1935. godine u Njujorku.
Tokom života, važio je i za istaknutog diplomatu, što je bilo presudno da ga prije tačno jednog vijeka Bled proglasi za počasnog građanina!
Po okončanju Prvog svjetskog rata, Pupin je u velikoj mjeri učestvovao u Pariškoj mirovnoj konferenciji gdje je bio jedan od predstavnika Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Trajala je godinu dana – od 18. januara 1919. do 19. januara 1920. godine, kako bi se ustanovili svi potrebni mirovni procesi između Centralnih sila na čelu sa Njemačkom i sila Antante (savezničke snage, op.a.).
Izvor: MONDO/Dragan ŠutvićI tu je na scenu stupio Pupin!
Saznavši da su Bled i okolina planirani kao dio Italije, kao veliki prijatelj tadašnjeg predsjednika SAD Vudroua Vilsona, povukao je potpis sa već pripremljenog dokumenta.
Bled i okolni dijelovi ostali su, na kraju, u sastavu Slovenije, na čemu je ova nacija i dan-danas zahvalna srpskom naučniku i književniku!
Već smo rekli da je 1921. godine dobio titulu počasnog građanina grada, a prije šest godina, na dan rođenja, otkriven mu je spomenik nedaleko od Bledske plaže.
Izvor: MONDO/Dragan Šutvić