• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvatska vlada odobrila: Najveći nosač aviona na nuklearni pogon stiže u Split

Autor Dušan Volaš

Vlada Hrvatske odobrila je danas uplovljavanje u hrvatske vode američkog supernosača aviona "USS Džordž H.V. Buš" s nuklearnim pogonom i njegovu posjetu luci Split u novembru.

 Najveći nosač aviona na nuklearni pogon stiže u Split Izvor: ORESTIS PANAGIOTOU/ANA-MPA

Vlada Hrvatske odobrila je danas uplovljavanje u hrvatske vode američkog supernosača aviona "USS Džordž H.V. Buš" s nuklearnim pogonom i njegovu posjetu luci Split u novembru.

Ministar Mario Banožić izjavio je da se o radi o rutinskoj posjeti broda u sastavu Ratne mornarice Sjedinjenih Američkih Država, saopštilo je Ministarstvo odbrane. U skladu s Pomorskim zakonikom ovo odobrenje je u nadležnosti Vlade Hrvatske.

Ambasada SAD je Ministarstvu spoljnih i evropskih poslova Hrvatske dostavila notu sa zahtjevom za uplovljavanje broda "USS Džordž H.V. Buš".

Taj brod je povodom rata u Ukrajini od avgusta ove godine u Sredozemnom moru u Udarnoj grupi od pet brodova.

"USS Džordž H.V. Buš" je deseti i posljednji supernosač klase "Nimic" u Ratnoj mornarici Sjedinjenih Država. Njegova izgradnja je počela 2003. godine u brodogradilištu "Nortrop Gruman Njuport Njuss Draj Doku 12", najvećem na zapadnoj hemisferi, a završena je 2009. po cijeni od 6,2 milijarde dolara. Taj brod je naziv dobio u čast 41. predsjednika Sjedinjenih Država i bivšeg direktora Centralne obaveštajne službe Džordža H.V. Buša, koji je bio mornarički avijatičar tokom Drugog svjetskog rata.

Taj nosač aviona je dugačak 333 metra i teži od 100.000 tona, što ga čini jednim od najvećih ratnih brodova na svijetu. Njegova najveća brzina prelazi 30 čvorova (više od 56 kilometara na sat) i s dva nuklearna reaktora koji zagrevaju četiri parne turbine snage 260.000 konjskih snaga i pokreću četiri propelera, može da plovi više od 20 godina bez dopunjavanja goriva.

Brodska posada ima 3.532 člana, od čega je 2.480 za podršku za 90 aviona i helikoptera koji su mu baza.

BETA

Možda će vas zanimati

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE