Svi uhapšeni oslobođeni su "u nedostatku dokaza", jer je na suđenju utvrđeno da pred istražnim sudijom nisu imali advokata kojeg su po zakonu za tako teško djelo morali imati
Na današnji dan prije 31 godinu pripadnici specijalne jedinice hrvatskog MUP-a pod komandom Tomislava Merčepa ubili su srpsku porodicu Zec u Zagrebu - što je jedna od pet najmonstruoznijih etnički motivisanih likvidacija porodica izvršenih u Hrvatskoj, saopšteno je iz Informaciono-dokumentacionog centra "Veritas".
Mihajla Zeca (38), njegovu suprugu Mariju (36) i njihovu maloljetnu kćerku Aleksandru (12) ubili su 7. decembra 1991. godine pripadnici specijalne jedinice MUP-a Hrvatske poznate pod nazivima "merčepovci" i "jesenje kiše", kojom je komandovao Tomislav Merčep - ratni zločinac, kandidat na predsjedničkim izborima 2000. godine, a 2015. godine i VIP gost na inauguraciji hrvatskog predsjednika Kolinde Grabar Kitarović, navodi se u saopštenju.
Po Merčepovom naređenju, njegov zamjenik Miro Bajramović naredio je pripadnicima jedinice Igoru Mikoli, Siniši Rimcu, Nebojši Hodaku i Snježani Živanović da privedu Mihajla Zeca zbog navodnih veza sa krajiškim Srbima.
Prilikom privođenja, oko 23.00 časa, Siniša Rimac ubio je Mihajla Zeca ispred njegove kuće u zagrebačkom naselju Trešnjevka, navodno, u pokušaju bjekstva.
Nakon što je likvidiran Mihajlo, Munib Suljić se vratio u kuću odakle je izveo Mihajlovu ženu Mariju i njihovu kćer Aleksandru, dok su se preostalo dvoje djece porodice Zec Gordana i Dušan sakrili u kući i tako preživjeli.
Suljić je Mariju i Aleksandru prvo odveo u hotel "Panorama", a odatle na zagrebačko brdo Sljeme gdje ih je pobio iz vatrenog oružja i zatim naredio ostalim pripadnicima jedinice da njihove leševe bace u jamu za smeće i zatrpaju.
Leševe porodice Zec pronašao je nekoliko dana nakon likvidacije Marijin brat, Zlatko Mesić, i sam pripadnik MUP-a Hrvatske.
Ubrzo potom uhapšeni su pripadnici Merčepove jedinice Munib Suljić, Igor Mikola, Siniša Rimac, Nebojša Hodak i Snježana Živanović, od kojih su neki pred istražnim sudijom priznali ubistva.
Svi uhapšeni oslobođeni su "u nedostatku dokaza", jer je na suđenju utvrđeno da pred istražnim sudijom nisu imali advokata kojeg su po zakonu za tako teško djelo morali imati.
Tomislav Merčep osuđen je u maju 2016. godine na pet i po godina zatvora jer kao komandant rezervne jedinice MUP-a Hrvatske stacionirane u Pakračkoj Poljani i na Zagrebačkom velesajmu, gdje su se nalazili zloglasni logori za Srbe, "nije spriječio podređene da vrše nezakonita hapšenja, zlostavljanja i ubijanja 31 civila dovedenih iz Zagreba, Kutine, Ribnjaka, Janje Lipe, Bujavice, Međurića, Zbjegovače i Pakračke Poljane, od kojih je 23 usmrćeno".
Među ubijenima za koje je Merčep osuđen navedena su i imena Mihajla, Marije i Aleksandre Zec.
Vrhovni sud je 2017. godine povećao Merčepu kaznu za još šest mjeseci zatvora, ali ga je već tri godine kasnije, u martu 2020, pustio na slobodu zbog ranije krivične neosuđivanosti, potpunog pridržavanja kućnog reda, zdravstvenog stanja i zato što je dotadašnjim izdržavanjem kazne "u cijelosti ostvarena svrha kažnjavanja".
Iz "Veritasa" ističu da je Merčep kaznu povremeno "izdržavao" u elitnoj hrvatskoj banji u blizini Zagreba - Krapinskim toplicama.
U novembru 2020. godine mediji u regionu objavili su da je umro ratni zločinac Tomoslav Merčep u 69. godini, podsjećajući da je bio kandidat na predsjedničkim izborima 2000. godine, a 2015. godine i VIP gost na inauguraciji hrvatskog predsjednika Kolinde Grabar Kitarović.
Osim likvidacije četvoročlane porodice Kozbašić u Petrinji u novembru 1991. godine, četvoročlane porodice Čengić u Erveniku kod Knina u januaru 1992, četvoročlane porodice Radosavljević u Daruvaru u februaru 1992. godine, četvoročlane porodice Olujić u Cerni kod Županje u februaru 1992. i ubistvo porodice Zec spada u najmonstruoznije likvidacije porodica u ratu devedesetih zbog njihove etničke pripadnosti, ističu iz "Veritasa".
Supružnici u ovim porodicama bili su mješovitog srpsko-hrvatskog sastava, osim porodice Radosavljević u kojoj su oba supružnika bili Srbi, dodaje su u saopštenju.
SRNA