Interesantna je činjenica da se Božić u Srbiji i kod Srba na našim prostorima nije slavio kao u današnje vrijeme.
Prema zvaničnom kalendaru države Srbije od prije jednog vijeka, on se nije proslavljao 7. januara već 25. decembra!
Prije Prvog svjetskog rata, država i crkva su vrijeme računale po istom, julijanskom kalendaru, pa je Božić proslavljan isključivo 25. decembra.
Za ovaj praznik štampani su specijalni brojevi novina za naredna dva, tri dana, prepuni čestitki, prazničnih oglasa i reklama za moguće poklone, a štampa obično nije izlazila 25. i 26. decembra. U ovim prazničnim brojevima, Božić su narodu čestitali kralj i patrijarh.
— ScepanCar (@ScepanCar)December 25, 2022
Uvođenje novog, Gregorijanskog kalendara dogodilo se odmah poslije Prvog svjetskog rata, 1919. godine. Kako Srpska pravoslavna crkva nikada nije priznala ovaj kalendar ona je nastavila da obilježava praznike na dotadašnji način, pa je ova godina postala prva kada se dogodilo da se Nova godina u Srbiji slavila prije Božića. Ovo se zadržalo sve do današnjih dana kod svih vjernika SPC.
Da razjasnimo, Božić prije 1919. jeste bio 13 dana poslije gregorijanske proslave (kao i danas), ali je "crkveni" i "državni" kalendar Srbije bio jedinstven pa je datum bio isključivo 25. decembar (danas ga proslavljamo 25. decembra po Julijanskom kalendaru koji koristi SPC i 7. januara po Gregorijanskom kalendaru koji se koristi za sekularno računanje vremena, a isto je i sa Novom godinom).
Na svepravosplavnom kongresu 1923. godine u Istanbulu usvojen je Novojulijanski kalendar, a potom su kalendar primijenile samo grčka, rumunska, carigradska i aleksandrijska crkva.
Autor kalendara, slavni naučnik Milutin Milanković je zabilježio da je Arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve septembra 1923. u Sremskim Karlovcima u principu usvojio novi kalendar, ali je sprovođenje odloženo za vrijeme "kada reformisani kalendar prihvate i primijene i sve ostale pravoslavne crkve".
(MONDO/Istorijski zabavnik)