• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ribolovac iz Ulcinja snimio čudo: Viđen najugroženiji sisar Mediterana (VIDEO)

Autor Ivana Lazić

Morska medvjedica donedavno je spadala u najkritičnije ugrožene vrste na planeti i nalazi se pred neposrednim izumiranjem, a nedavno je viđena u Crnoj Gori.

 U Ulcinju viđena morska medvjedica Izvor: MedCEM Channel/Youtube

Sredozemna medvjedica (Monachus monachus), vrsta foke za koju se smatralo da je prije više od pola vijeka izumrla u Crnoj Gori, ponovo je registrovana u crnogorskom podmorju! Članovi NVO “Mediteranski centar za ekološki monitoring – MedCEM” Dušan Varda i Đorđe Kovjanić su na poziv Muzafera Čaušija iz Ulcinja došli da provjere informaciju da je ova izuzetno rijetka i zaštićena vrsta, za koju do sada nisu postojali čvrsti dokazi da postoji u Crnoj Gori, prethodnog dana viđena u Ulcinjskom akvatorijumu.

Nagip Kurti, sportski ribolovac iz Ulcinja, obavijestio ih je da je dan ranije sreo foku prilikom ronjenja, i da nema dilemu o kojoj vrsti se ovdje radi - jer tokom svog šezdesetogodišnjeg ronilačkog iskustva nije vidio takvu životinju.

Morska medvjedica donedavno je spadala u najkritičnije ugrožene vrste na planeti i nalazi se pred neposrednim izumiranjem.

Stoga se posljednjih decenija preduzimaju brojne aktivnosti u pogledu zaštite preostale populacije, za koju se krajem XX veka procjenjivalo da je na našoj planeti ostalo oko 500 jedinki.

foka
Izvor: youtube.com/MedCEM Channel

Ovi morski sisari, zahvaljujući naporima naučnika i međunarodnim programima zaštite, izgleda da su uspjeli da obnove svoju populaciju tako da se danas smatra da ih postoji više od 700. Malobrojne izdvojene jedinke, poput ove kod Ulcinja, usamljeno lutaju Sredozemnim morem i povremeno bivaju registrovane na raznim obalama.

Najstabilnije sredozemne popupacije nalaze se u Grčkoj i Turskoj, dok se najveća izdvojena kolonija od preko 300 jedinki nalazi na poluostrvu Cabo Blanko – na granici Zapadne Sahare i Mauritanije.

“U Crnoj Gori ova vrsta potpada pod najstroži režim zaštite prirode, jer je malo reći da je riječ o rijetkoj vrsti – riječ je o zvanično najugroženijem sisaru Mediterana. Sama pojava ove vrste trebala bi da bude alarm nadležnima da se ovo područje po hitnom postupku stavi pod najviši stepen zaštite mora, na čemu ćemo raditi i ubuduće”, kaže Dušan Varda, reditelj i ekolog koji već 18 godina vodi NVO MedCEM.

(Mondo/CDM)

Pročitajte i ovo:

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE