Grupa kitova je viđena kod Korčule, a ova vrsta može da dostigne dužinu do 20 metara.
Institut Plavi svet saopštio je da je danas tokom dana dobio više dojava o viđenju grupe velikih kitova u Jadranu.
"Analizirajući snimke viđenja u blizini Korčule koje su nam poslali građani, utvrdili smo da se ne radi o velikom kitu (Balaenoptera phisalus), već o grupi od najmanje pet grbavih kitova (Phiseter macrocephalus). S obzirom da se radi o životinjama koji inače žive u područjima dubokim preko 1.000 metara, u Jadranu su u opasnosti od nasukanja i potonuća", upozorio je institut.
"S obzirom da kitovi žive u područjima velike dubine i da njihov broj nije veliki, viđanja kitova u Jadranu nisu česta. Rijetko, ali redovno prisustvo kitova u Jadranu bilježimo samo pomoću uređaja za snimanje zvuka u Jadranu. Nažalost, u najvećem broju slučajeva posjeta kitova srednjem i sjevernom Jadranu završavala se nasukavanjem i smrću jedinki posmatranih grupa, uglavnom sa italijanske strane Jadranskog mora. Zbog toga je neophodno na svaki način obezbjediti praćenje ove grupe kako bi se utvrdio pravac kretanja i kako bi se na vreme mogle preduzeti aktivnosti spasavanja.
Mole se građani da jave ako ih vide
Upravo zahvaljujući praćenju njihovog kretanja u Hrvatskoj, a na osnovu izvještaja građana i objava u medijima, u septembru 2014. uspjeli smo da upozorimo kolege iz Italije na mogućnost pojave grupe u italijanskim vodama. Rezultat je bio pravovremeni odgovor Grupe za hitne intervencije u Italiji i četiri od sedam osoba su uspješno vraćene u more. Ovo je bila prva uspješno izvedena operacija vraćanja kitova u more na cijelom Mediteranu!
Posljednje viđenje kitova u Jadranu bilo je kod Rovinja u avgustu 2016. godine, kada su tri odrasle jedinke boravile na ovom području nekoliko dana.
Deset kitova snimljeno je u maju kod ostrva Vis u Hrvatskoj.
(MONDO/Index.hr)