Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija odlučio je da neće biti rasprave o bombardovanju Jugoslavije 1999. godine.
Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija uz žestoko protivljenje Rusije, odbio je raspravu o 25 godina od početka NATO bombardovanja SRJ, pošto za dnevni red nije glasao dovoljan broj ambasadora država članica. Za prijedlog rasprave, koji je predložila Rusija, glasale su tri članice Saveta bezbjednosti - Rusija, Kina i Alži, dok je preostalih 12 bilo uzdržano.
Glasanju je prethodila duga rasprava između ambasadora Rusije i Francuske, Nebezje i Nikolasa de Rivijea koji su iznijeli oprečne stavove o potrebi da se o bombardovanju NATO 1999. godine raspravlja pred ovim tijelom.
“Rusija je ovo predložila bez konsultacija sa Srbijom koja je stavljena pred svršen čin. Rekao sam srpskim diplomatama da ovakva sjednica neće biti održana... Pozivam predstavnika Ruske federacije da, recimo sutra, održi ovakvu raspravu u aria formatu”, rekao je francuski ambasador.
Prema njegovim riječima, tema NATO agresije treba da se ostavi istoričarima, a pravda tribunalima.
Ruski ambasador je rekao da je jasno da se izvjestan broj članica protivi ovakvoj raspravi je “agresija NATO pokrenuta pod lažnim pretekstom”, zbog čega ovo pitanje “nije vezano za istoriju već i za stvari koje se na Kosovu dešavaju i sada”.
Francuski stav podržao je i zamjenik američkog ambasadora pri UN, Robert Vud, koji je rekao da su SAD bile uzdržane zbog načina na koji je Rusija predložila raspravu.
Predsjedavajuća Savjetu bezbjednosti, zamjenica japanskog ambasadora u UN Mitsuko Šino je takođe rekla da će o ruskom prijedlogu da brifing o ovom pitanju bude održan kasnije danas, biti odlučeno naknadno.
Šef srpske diplomatije Ivica Dačić rekao je ranije danas da će sjednica početi, ali da je neizvjesno da li će biti održana do kraja, jer neke zapadne zemlje traže proceduralno glasanje prije usvajanja dnevnog reda.
Rusija je još početkom marta predložila održavanje sjednice Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija posvećeno 25. godišnjici NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, a Japan kao predsjedavajući Savjeta bezbjednosti podržao tu inicijativu i zakazao sjednicu.
(RTS/MONDO)